Sprawdzony sposób na przeziębienie11 stycznia 2016

Nowoczesna fitoterapia jest powszechnie uznaną metodą zapobiegania i leczenia chorób układu oddechowego. Gdy „łapie” przeziębienie, warto uczulić pacjenta, by sięgnął po lek roślinny. Jest on skuteczną alternatywą dla klasycznej terapii lekami syntetycznymi.

autorka: mgr farm. Anna Jakowska

Każdy z nas narażony jest na atak rhino-, adeno- i innych wirusów. Przeziębienie najczęściej wywołuje 5 typów wirusów, różnią się one między sobą właściwościami biochemicznymi, patogennością i epidemiologią. Większość dorosłych przeziębia się średnio 2-4 razy w roku, większość dzieci 8-9 razy[1]. Nie istnieje jeden uniwersalny lek na tzw. common cold, jednak obok leków syntetycznych istnieje stale rosnący segment preparatów roślinnych o dużym potencjale leczniczym. Nowoczesny lek roślinny jest preparatem standaryzowanym na zawartość związków czynnych, otrzymywany i produkowany jest zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania GMP (Good Manufacturing Practice). Posiada potwierdzoną badaniami klinicznymi skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Leki pochodzenia roślinnego stosowane w chorobach układu oddechowego charakteryzują się wielokierunkowym działaniem, m.in. broncholitycznym, wykrztuśnym, osłaniającym, antyseptycznym i immunostymulującym.

Kaszel i katar
Do najważniejszych składników aktywnych o działaniu wykrztuśnym pochodzenia roślinnego zalicza się alkaloidy, saponiny i olejki eteryczne. Leki wykrztuśne znajdują zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych: zapalenia krtani, tchawicy, oskrzeli. Leki roślinne z wyciągiem suchym z liści bluszczu pospolitego (Hedera helix) działają wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli. Rozrzedzają zalegającą gęstą wydzielinę w gardle, krtani i oskrzelach (obecność saponin triterpenowych). Badania dowiodły, że ekstrakt z liści bluszczu ma działanie o podobnej skuteczności do leczenia konwencjonalnego przewlekłej obturacyjnej choroby płuc[2]. Innymi surowcami roślinnymi, które znalazły zastosowanie w lekach roślinnych o działaniu wykrztuśnym, są olejek tymiankowy (Oleum Thymi) i ziele tymianku pospolitego (Thymus vulgaris). Głównym składnikiem olejku są krystaliczny tymol i karwakrol. Leki roślinne z komponentą tymianku oprócz działania wykrztuśnego posiadają właściwości przeciwbakteryjne oraz spazmolityczne.

Olejki będące składnikami leków roślinnych podawane doustnie wydalane są przez płuca wraz z powietrzem, natomiast olejki wprowadzane do dróg oddechowych pacjentów w czasie inhalacji działają bezpośrednio na błony śluzowe. Wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe i upłynniające wydzielinę oskrzelową[3]. Olejki eukaliptusowy, rozmarynowy, cedrowy, tymiankowy, miętowy i sosnowy znajdują zastosowanie w lekach do inhalacji wziewnych i nacierania. Łagodzą dolegliwości górnych dróg oddechowych, takich jak katar i trudności w odkrztuszaniu gęstej wydzieliny.