Immunoterapia alergenowa (swoista)16 grudnia 2015

Odczulanie to jedyna forma leczenia, która może zmienić przebieg choroby alergicznej, zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy alergicznej i doprowadzić do odstawienia leków bez narażania chorego na złe samopoczucie.

autorka: dr n. med. Katarzyna Wrotek
specjalista chorób wewnętrznych, alergolog członkini Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Alergicy w leczeniu swojej choroby mają do dyspozycji trzy sposoby postępowania. Pierwszy to unikanie czynników, na które są uczuleni. W praktyce dla wielu alergenów (pyłki, grzyby pleśniowe) jest to niewykonalne. Drugi sposób to stosowanie leków przeciwhistaminowych w celu stłumienia objawów choroby. Analogicznie jak w leczeniu cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, leki poprawiają komfort życia, ale warunkiem jest systematyczne leczenie. Trzeci sposób to immunoterapia swoista popularnie zwana odczulaniem.

Immunoterapia alergenowa polega na podawaniu szczepionki zawierającej jeden lub kilka alergenów w celu wywołania tolerancji ze strony układu immunologicznego. Czy dla każdego alergika dostępna jest ta forma terapii? Niestety nie. Przed ewentualnym zakwalifikowaniem pacjenta trzeba potwierdzić, że jego alergia ma mechanizm IgE – zależny. W tym celu wykonywane są badania IgE specyficznego we krwi i/lub testy skórne z alergenami. Ujemny wynik nie mówi nam o braku uczulenia (bardzo częste fałszywe przekonanie!) tylko o braku mechanizmu IgE – zależnego.

Przykład: Młody mężczyzna zgłasza się do alergologa z powodu napadów kichania, kataru i świądu oczu po kontakcie z kotem. Testy skórne z alergenem kota – wynik ujemny, badanie IgE specyficznego na kota we krwi – ujemne. Badania nie wykluczyły alergii na kota, wykazały natomiast brak mechanizmu IgE – zależnego, co uniemożliwia rozpoczęcie immunoterapii.

Pacjentowi w sytuacjach wymagających narażenia na alergeny kota poprawę samopoczucia przynosi stosowanie leków przeciwhistaminowych. Po wykazaniu mechanizmu IgE – zależnego należy bardzo dokładnie ustalić z pacjentem, w jakich okolicznościach pojawiają się objawy alergii. Do szczepionki wybieramy wyłącznie alergeny, które wywołują dolegliwości. Czyli podjęcie decyzji o odczulaniu musi być poprzedzone:

  • rozpoznaniem choroby alergicznej,
  • potwierdzeniem produkcji
  • przeciwciał (IgE) na alergeny,
  • wykazaniem związku między dolegliwościami a narażeniem na alergeny dające dodatni wynik w badaniach dodatkowych, np. dodatni wynik na brzozę łączy się z nasileniem alergicznego nieżytu nosa w kwietniu.