Białostocka uczelnia tworzy własny biobank1 grudnia 2015

Leczenie dopasowane indywidualnie do pacjenta ma być głównym efektem badań, które wspólnie z innymi podmiotami rozpocznie wkrótce Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia już wcześniej zdobyła na ten cel 19 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

Jak poinformował rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Lech Chyczewski, badania ruszą 1 grudnia br. Obecnie trwają przetargi na sprzęt, przygotowywana jest umowa o współpracy z biobankiem w Hamburgu, jednym z najlepszych – jak zaznacza prof. Chyczewski – takich ośrodków w Europie, współpracującym z różnymi podmiotami na całym świecie. Białostocka uczelnia chce w ramach projektu m.in. stworzyć własny biobank.

„Zrobiliśmy już nabór osób, które będą rozmawiały z pacjentami, będą zbierały wywiady. Przygotowujemy kadrę do pobierania materiału tkankowego, bo biobank to nie tylko pobieranie tkanek – to również pobieranie płynów ustrojowych, ale także bardzo dokładne zbieranie wywiadu i potem śledzenie, co dzieje się z chorym” – tłumaczy prof. Chyczewski.