Omega 3-6-9 – czyli co się kryje w emolientach30 listopada 2015

Jesienią na skutek różnic temperatur i suchego powietrza w pomieszczeniach coraz częściej po poradę zgłaszają się pacjenci skarżący się na wysuszoną skórę. Na co zwrócić uwagę i jaki skład powinny mieć skuteczne emolienty?

autorka:
lek. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są grupą egzogennych kwasów tłuszczowych, co oznacza, że organizm ich nie wytwarza i muszą być dostarczane z pożywieniem. NNKT stanowią ważną grupę kwasów wielonienasyconych (PUFA – Polyunsaturated Fatty Acids) o podwójnych wiązaniach. Ze względu na liczbę atomów węgla przekraczającą 14 zalicza się je do długo- łańcuchowych PUFA i w zależności od położenia pierwszego podwójnego wiązania dzieli się je m.in. na kwasy z rodziny omega-3 i omega-6.

Przedstawicielem kwasów omega-3 jest kwas alfa-linolenowy (ALA) zaś kwasów omega-6 – kwas linolowy, z którego powstaje kwas arachidowy i gamma-linolenowy. Wśród produktów bogatych w kwas linolowy wymienia się oleje roślinne, jak: słonecznikowy, sojowy, krokoszowy, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, kukurydziany, sezamowy, arachidowy. Kwas alfa-linolenowy występuje w niewielkich ilościach w nasionach lnu, soi, rzepaku, w orzechach włoskich i kiełkach pszenicy oraz w glonach i fitoplanktonie morskim. Choć kwas gamma-linolenowy powstaje, jak wspomniano, z kwasu linolowego, występuje także naturalnie, zwłaszcza w nasionach ogórecznika lekarskiego, czarnej porzeczki, wiesiołka oraz oleju konopnym.

Po raz pierwszy świat usłyszał o niezbędnych kwasach tłuszczowych w 1929 r., jako potrzebnych do wzrostu i rozwoju ssaków. W 1982 r. badania nad NNKT i ich pochodnymi, prostaglandynami, przyniosły Johnowi R. Vane oraz Sune K. Bergströmowi i Bengt I. Samuelssonowi niezależnie nagrodę Nobla. NNKT określa się jako niezbędne ze względu na istotne funkcje, jakie pełnią w organizmie oraz fakt, że nie są produkowane przez organizm ludzki. Odpowiadają za prawidłowy rozwój oraz poprawne funkcjonowanie mózgu i siatkówki oka. Stanowią element budulcowy fosfolipidów błon komórkowych i ceramidów tworzących „cement” międzykomórkowy naskórka, który spaja korneocyty. To właśnie ten „cement” ma znaczenie w zatrzymywaniu wody w naskórku, zatem NNKT wpływają na prawidłową budowę i funkcje skóry. Kwasy omega-3 zabezpieczają ją przed nadmiernym wysuszeniem i chronią przed uszkodzeniem, zaś kwasy omega-6 są odpowiedzialne za gojenie ran i regenerację naskórka.