Karmienie piersią nie wpływa na IQ5 listopada 2015

Zdaniem brytyjskich uczonych karmienie piersią nie wpływa na podwyższenie ilorazu inteligencji dziecka – donosi serwis Focus.pl.

źródło: Focus.pl

Powszechnie uważa się, że karmienie piersią jest korzystne dla zdrowia dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy, alergii, otyłości, cukrzycy typu 2 i białaczki. Rezultaty niektórych badań pokazują również, że karmienie piersią może pozytywnie wpływać na poziom inteligencji dziecka. Z tym ostatnim stwierdzeniem nie zgadzają się jednak badacze z Uniwersytetu Goldsmiths. Swoje wyniki opublikowali w czasopiśmie „PLOS ONE”.

„Tego typu powiązanie wydaje się wiarygodne ze względu na to, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w ludzkim mleku, sprzyjają procesom neurorozwoju. Niestety wiele badań dotyczących tego zagadnienia jest tak skonstruowanych, że nie sposób na nich polegać” – komentuje współautorka publikacji dr Sophie von Stumm.

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od ponad 11 tys. bliźniąt jedno- i dwujajowych urodzonych w latach 1994-1996 i doszli do wniosku, że karmienie piersią nie zwiększa poziomu inteligencji u dziecka. Co prawda istnieje słaba korelacja pomiędzy karmieniem piersią a inteligencją u dwuletnich dziewczynek, ale nie występuje ona u chłopców i całkowicie zanika w późniejszym wieku.