„Pamiątka” z wakacji15 września 2015

Po powrocie z urlopu wiele osób, poza opalenizną, obserwuje u siebie, znajomych czy bliskich występowanie niepokojących objawów i dolegliwości. Warto wiedzieć, jakie schorzenia mogą sygnalizować – część pacjentów bowiem, nim odwiedzi lekarza, będzie najpierw szukała pomocy w aptece.

autor: dr n. med. Leszek Marek Krześniak
specjalista chorób wewnętrznych

Sporą grupę powakacyjnych przypadłości stanowią dolegliwości w obrębie przewodu pokarmowego. Gazy, wzdęcia brzucha, pobolewania, luźne wypróżnienia lub naprzemiennie biegunki i zaparcia mogą być skutkiem dysbakteriozy, która rozwinęła się po przebyciu w trakcie wakacji biegunki. Problem w szczególności dotyczy osób, które w trakcie wakacyjnych wojaży odwiedziły kraje o niskim poziomie higieny bądź też miały kontakt z żywnością i wodą pochodzącą z odległych geograficznie regionów. Niekiedy dolegliwości te mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat, prowadząc do zaburzeń trawienia i wchłaniania zwłaszcza witamin i minerałów. Bywa, że u osób takich rozwija się nosicielstwo rzadko występujących na naszej szerokości geograficznej bakterii i wirusów. Kiedy indziej po zniszczeniu przez owe drobnoustroje prawidłowej flory jelitowej w jej miejscu rozwijają się drożdżaki, co objawia się zmianami na śluzówkach (zajady, pleśniawki) bądź zakażeniami drożdżakami dróg moczowych czy rodnych, którym u kobiet towarzyszą upławy, zaś u mężczyzn obecnością białej wydzieliny za napletkiem. Nierzadko też występują wzdęcia brzucha, przelewania w jelitach, kurczowe bóle brzucha albo parcia na mocz, które zmuszają do natychmiastowego opróżnienia pęcherza moczowego.

Gorsze warunki higieniczne, trudności z myciem, pocenie się sprzyjają zakażeniom drożdżakowym na skórze, w pachwinach, fałdach skóry (u osób otyłych) pod piersiami, w okolicy odbytu, którym często towarzyszy świąd, co przez wiele osób jest traktowane, jako objawy alergii. Spanie w łóżkach, w których nie jest regularnie zmieniana pościel bądź też kontakt z zakażonymi ludźmi może sprzyjać przenoszeniu świerzbowców mogących wywoływać objawy w różnych okolicach ciała, np. na plecach, udach z towarzyszącym uporczywym świądem zwłaszcza na palcach dłoni. Świąd taki nasila się wieczorem po położeniu do łóżka i rozgrzaniu.

U osób, które w czasie wakacji uprawiają przygodny seks bez zabezpieczeń, często występują zakażenia dróg rodnych chlamydiami, rzęsistkiem, drożdżakami. Nierzadko przenoszone są tą drogą choroby weneryczne, jak rzeżączka, kiła bądź wirusy – HIV, brodawczaka, opryszczki. O ile rzeżączka zwłaszcza u mężczyzn daje stosunkowo szybko objawy w postaci bolesnego wycieku z cewki moczowej, to symptomy kiły mogą przebiegać niezauważalnie i pojawić się znacznie później, podobnie zresztą, jak objawy chorób spowodowanych wymienionymi wyżej wirusami. Drogą płciową mogą zostać przeniesione także wirusy żółtaczki.

Nawracające dolegliwości przy oddawaniu moczu, upławy, wycieki z cewki moczowej, zakażenia cewki moczowej, pęcherza moczowego po wakacjach powinny skierować uwagę nie tylko na zastosowanie środków, które przynoszą doraźne ustąpienie dolegliwości. Konieczne jest wykonanie badań w poszukiwaniu ich przyczyn i wdrożenie odpowiedniego leczenia.