„Biała śmierć”21 września 2015

Naukowcy biją na alarm i przedstawiają coraz to nowe dowody na to, że sól i cukier zasłużyły sobie na miano „białej śmierci”, a ich spożycie powinno zostać mocno ograniczone.

autorka: Agata Opiela
specjalistka ds. żywienia zajmująca się tematyką zdrowego odżywiania, slow life, naturalnych metod leczenia, współpracuje z Magazynem Gaga i portalem eGaga.pl

Sól i cukier to produkty, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Rozpowszechniły się tak bardzo, że z cenionych niegdyś przypraw stały się wrogami człowieka i dzisiaj pod różnymi nazwami znajdują się na liście niezdrowych dodatków do żywności. Sól kamienna odgrywała w naszej cywilizacji zawsze szczególną rolę. Była przyprawą, ale też surowcem o strategicznym znaczeniu, a w niektórych krajach i epokach spełniała rolę jednostki monetarnej. Doceniano również jej właściwości konserwujące.

Dziś sól jest produktem tanim i powszechnie dostępnym. Polacy spożywają jej jednak zdecydowanie za dużo – dzienne spożycie wynosi ok. 15 g, czyli trzy razy więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Nie lepiej wygląda spożycie cukru.

To, co uległo zmianie przez stulecia, to fakt, że w XX w. zaczęto konsumować cukier w ogromnych ilościach. Według niektórych szacunków w czasach prehistorycznych na człowieka przypadało około 2 kg cukru rocznie i to tylko wtedy, gdy miał dostęp do owoców i miodu. W wieku XIX wciąż był to niski poziom ok. 5 kg rocznie. Obecnie jedna osoba w ciągu roku zjada aż 50-70 kg cukru! Gigantyczny wzrost spożycia tych produktów nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, a naukowcy od lat prześcigają się w obwinianiu cukru i soli za występowanie wielu chorób cywilizacyjnych.

Sól i cukier pod lupą
O tym, że nadmiar soli prowadzi do nadciśnienia, wiadomo od dziesięcioleci. Potwierdzają to liczne badania naukowe. American Heart Assosiation na podstawie przeprowadzonych testów wykazuje, że sól jest 13 razy bardziej szkodliwa niż cukier. Statystyki potwierdzają, że w wyniku chorób spowodowanych spożyciem nadmiernych ilości cukru umiera rocznie ok. 180 tys. osób na całym świecie. Schorzenia wywołane nadużywaniem soli zabijają rokrocznie ok. 2,3 mln osób. Badania przeprowadzone przez Saint Luke’s Mid America Heart Institute i Albert Einstein College of Medicine i opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie „Open Heart” w 2014 r. na grupie 100 tys. młodych, zdrowych dorosłych, dowodzą, że wysokie spożycie cukrów w ciągu 8 tygodni może wywołać wzrost ciśnienia skurczowego o 6,9 mm Hg i rozkurczowego o 5,6 mm Hg. Te obserwacje nie dotyczą jednak fruktozy zawartej w naturalnych produktach spożywczych pochodzenia roślinnego, czyli owocach. Analiza pokazuje, że to właśnie cukry znajdujące się w przetworzonej żywności mogą w większym stopniu przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego, chorób serca i udarów mózgu niż to się dotychczas wydawało. Fruktoza jest dzisiaj obecna nie tylko w kuchennym cukrze jako sacharoza, ale także w szeroko dostępnych produktach przetworzonych oraz dodawanych do nich słodzikach, jako syrop glukozowo-fruktozowy. W Ameryce syrop fruktozowy dodawany jest do 80% wszystkich przetworzonych produktów spożywczych!