Zadbane stopy latem2 sierpnia 2015

stopy latem

Odpowiednia pielęgnacja jest podstawą pięknych, zadbanych stóp. Latem, gdy stopy są bardziej narażone na czynniki środowiskowe, należy zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłową higienę, by móc się cieszyć zdrową skórą.

autorka:
lek. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Latem nasi pacjenci chętniej odsłaniają swoje ciała. Ciepłe buty lądują na dnie szafy, w ich miejsce pojawiają się sandały, klapki i inne stosowne do pory roku obuwie. Wreszcie można się pochwalić pięknymi, zadbanymi stopami, które są podstawą prawidłowego chodu i sylwetki. Jednak odkryte obuwie naraża skórę stóp na nadmierne działanie promieni słonecznych czy przesuszenie. Dodatkowo ciężar ciała, który spoczywa na stopach, wielogodzinne chodzenie czy stanie przyczynia się do wzmożonego rogowacenia skóry, czyli jej pogrubienia. Zwiększona utrata nawodnienia, mocno zrogowaciały naskórek i brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do bolesnych i niebezpiecznych pęknięć skóry otwierających wrota bakteriom, wirusom i grzybom. Stąd tak ważna jest prawidłowa codzienna pielęgnacja stóp. Podstawą jest ich mycie, dokładne osuszanie i nawilżanie. Takie postępowanie chroni stopy przed utratą elastyczności, uwodnienia i zapobiega problemom skórnym. W przeciwnym razie w miejscach szczególnie narażonych na otarcia może dojść do pojawienia się nagniotków czy modzeli. Są to ogniska nadmiernego rogowacenia naskórka. Modzele powstają na podeszwach stóp, na pięcie lub na wyniosłościach kostnych, nagniotki zaś zwykle lokują się nad stawami palców lub na ich powierzchniach stycznych, są małe i twarde. Modzele mają żółtawy kolor i są okrągłe lub owalne, i w przeciwieństwie do nagniotków nie tworzą czopa rogowego, który uciska zakończenia rogowe i powoduje ból podczas chodzenia czy stania.

Równie często latem doskwierają brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami. Są to zmiany zakaźne, a ich leczenie bywa często kłopotliwe. Mają charakter grudek o hiperkeratotycznej powierzchni. Przyczyną ich powstawania jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, ang. human papilloma virus). Zwykle są niebolesne, choć mogą u niektórych osób powodować odczucie dyskomfortu podczas chodzenia i stania. Brodawką wirusową zakaża się przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą. Leczenie brodawek we wczesnej fazie polega na stosowaniu preparatów zawierających kwasy bądź służących do wymrażania, które są dostępne bez recepty. Gdy zmiany są mnogie i nie reagują na dotychczasowe leczenie, konieczna może być konsultacja u dermatologa. Innym częstym problemem skórnym stóp jest grzybica. Zwykle dotyczy wolnego brzegu płytki paznokciowej jednego lub kilku paznokci, przestrzeni międzypalcowych lub obrzeży stóp. Zajęte chorobowo paznokcie ulegają żółtawo-brązowemu przebarwieniu, stają się łamliwe i kruche, dochodzi też do rogowacenia pod płytką paznokciową. Dystalna część paznokcia może odstawać od łożyska. Zakażona grzybiczo skóra ma tendencję do pękania, zaczerwienienia oraz łuszczenia. Pacjenci uskarżają się na świąd i pieczenie. Grzybica stóp jest wywołana głównie przez dermatofity. Za najczęstszy czynnik sprawczy uznaje się obecnie grzyba Trichophyton rubrum. Zarodniki grzyba powszechnie spotyka się w miejscach, gdzie przebywa większa liczba ludzi. Najczęściej są to baseny, sauny, szatnie i tym podobne przybytki. Chora osoba, idąc boso, pozostawia mikrofragmenty naskórka z patogenem, które mogą przykleić się do naskórka stóp osoby zdrowej. Jeśli ta jest predysponowana do zakażenia, grzyb zacznie się namnażać.