Coraz więcej Polaków kupuje prywatne ubezpieczenia zdrowotne26 sierpnia 2015

32% więcej ubezpieczeń zdrowotnych kupili klienci w I kw. 2015 r. w porównaniu z I kw. 2014 r. Coraz większą popularnością cieszą się ubezpieczenia w formie indywidualnej – wynika z danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

źródło: PIU

Po I kw. 2015 r. ponad 1,2 mln Polaków posiadało prywatne ubezpieczenie zdrowotne. To o 32% więcej niż rok wcześniej. Rośnie również składka, której wartość wyniosła 114,5 mln zł (wzrost o 16%). – Co istotne, największa dynamika utrzymuje się w sprzedaży polis indywidualnych. Wielu klientów poszerza swoje dotychczasowe umowy ubezpieczenia na życie np. o polisy lekowe. Nie są to ubezpieczenia drogie, stąd wzrost liczby polis jest większy, niż wzrost składki – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.
Liczba ubezpieczeń indywidualnych wzrosła o 320%, do 197 tys., a grupowych o niecałe 19% do 1 mln polis. Zebrane składki są większe zarówno w grupie polis indywidualnych (o 10% do 16,9 mln zł), jak i grupowych (o niemal 18% do 97,6 mln zł).
Na polskim rynku sprzedaż polis zdrowotnych jest obecnie prowadzona przez 18 zakładów ubezpieczeń, z czego 12 to firmy majątkowe, a 6 to ubezpieczyciele życiowi. – Polacy doceniają komfort szybkiego dostępu do lekarzy i świadczeń medycznych oferowany przez ubezpieczycieli, a konkurencja o klienta w zakresie oferty wyraźnie ukształtowała już czołówkę: osiem zakładów ubezpieczeń, które silnie wiążą z tą linią biznesu przyszłe przychody firmy – mówi Dorota M. Fal.