Mały pacjent z mamą w aptece4 maja 2015

Badania GUS wskazują, że rodzice coraz częściej samodzielnie leczą swoje dzieci. Związane jest to ze zmianą kategorii dostępności z Rp na OTC wielu produktów leczniczych, dużym wyborem suplementów diety i dostępem do informacji w Internecie. Dlatego tak ważne jest podjęcie rozmowy z rodzicem chorego dziecka, zebranie wywiadu farmaceutycznego i profesjonalna pomoc.

autorka: mgr farm. Anna Jakowska

Najczęściej do apteki zgłaszają się rodzice zaniepokojeni gorączką, katarem i kaszlem swoich pociech. Po otrzymaniu niezbędnych informacji (wiek dziecka, objawy, dotychczasowe leczenie) farmaceuta jest w stanie zaproponować leczenie. Gdy do apteki przychodzi rodzic z receptą na leki dla dziecka, farmaceuta powinien dostarczyć mu wszelkich informacji niezbędnych do optymalnego leczenia. Na przykład: poinformować, czy zawiesinę antybiotyku przechowywać w lodówce, jak wykonać inhalację ze sterydów czy mukolityków, udzielić informacji na temat ewentualnej potrzeby rozcieńczenia podawanego preparatu,  pomóc w wyborze inhalatora dla dziecka.
Oto kilka rad, których należy udzielić rodzicom przeziębionych dzieci:

  • Stosowanie wziewnych sterydów (np. z inhalatora) – podczas inhalacji lek osadza się na języku, dziąsłach, gardle i może powodować kaszel, chrypkę oraz grzybicę jamy ustnej i gardła. Dziecko po każdej inhalacji powinno umyć zęby i wypłukać jamę ustną wodą w celu usunięcia leku ze śluzówki.
  • Większość dostępnych w Polsce leków do nebulizacji (budezonid, ambroksol, bromek ipratropium, salbutamol) można łączyć, o tym jednak decyduje lekarz. Jeśli nie zaleci inaczej, warto zachować następującą kolejność inhalacji: leki przerywające skurcz oskrzeli, mukolityki, a na koniec leki przeciwzapalne lub antybiotyki.
  • Podczas podawania leków mukolitycznych należy pamiętać o konieczności nawodnienia pacjenta i zastosowania zabiegów oklepywania.
  • Inhalacji z ziół nie stosuje się u dzieci – mogą bowiem dawać odczyny uczuleniowe i nasilać kaszel.
  • Jeśli zachowanie dziecka, sposób oddychania, wygląd nie wzbudzają podejrzeń, do 5 dni można podawać leki obniżające gorączkę. Potem konieczna jest wizyta u lekarza.
  • Każde gorączkujące dziecko poniżej 3 miesiąca życia powinien obejrzeć lekarz.
  • Jeśli wysoka gorączka nie spada lub spada nieznacznie po podaniu dziecku paracetamolu lub ibuprofenu, należy naprzemiennie podawać ibuprofen i paracetamol co 4 godziny. Jest to skuteczniejsze niż monoterapia tymi lekami.
  • Jeśli dziecko w ciągu roku choruje często na zapalenie oskrzeli, płuc lub zatok, należy zapisać je do specjalisty (m.in. laryngologa) w celu wykluczenia np. refluksu żołądkowo-przełykowego oraz astmy.