Budujemy koszyk pacjenta z alergią13 maja 2015

Wraz z wiosną w aptekach nastaje „sezon alergiczny”. O czym powinniśmy pamiętać, szykując placówkę na wizyty pacjentów cierpiących na uczulenia?

Przy objawach okulistycznych proponujemy krople i tabletki, a jeśli pacjent skarży się na dyskomfort związany z „suchym okiem” polecamy krople nawilżające. Pamiętajmy, że przeciwalergiczne krople do oczu stosowane przez dłuższy czas mogą powodować suchość oka.

W przypadku łagodnego sezonowego nieżytu nosa zalecamy tabletki antyhistaminowe (uwaga: starajmy się, aby polecany antyhistaminik nie powodował zmniejszenia koncentracji, bo okres, przez który będzie przyjmowany, nie jest krótki) i krople, które przynoszą ulgę w tych dolegliwościach oraz preparaty z chlorkiem sodu.

Na odczyny skórne występujące na niewielkich powierzchniach (w tym ukąszenia owadów) możemy polecić maść lub krem z substancją antyhistaminową oraz tabletki. Przy rozległych reakcjach alergicznych należy bezwzględnie skierować pacjenta do lekarza, ponieważ przyczyny takich alergii mogą być różne. Dzieci do lat 3, u których wystąpiła alergia, odsyłamy do konsultacji pediatrycznej.

Gdy do apteki przychodzi pacjent z receptą na lek antyhistaminowy, zgodnie z przepisami prawa wskazane jest zaproponowanie mu tańszego odpowiednika. Uzupełnienie terapii preparatami OTC powinno być dostosowane do dolegliwości zebranych w wywiadzie z chorym.

Warto pamiętać:
Alergia, potocznie nazywana uczuleniem, jest patologiczną odpowiedzią organizmu na substancje zewnętrzne. Jest to reakcja immunologiczna organizmu. W jej przebiegu powstają przeciwciała, które łącząc się z antygenem uwalniają mediatory stanu zapalnego. Nazwa „alergia” została użyta po raz pierwszy w roku 1906 przez wiedeńskich pediatrów Clemensa Petera von Pirqueta i Belę Schicka. Zaobserwowali oni u pacjentów otrzymujących szczepionkę na ospę znacznie gwałtowniejsze reakcje organizmu po podaniu drugiej dawki szczepionki. Pirquet nadał tej reakcji nazwę, pochodzącą od greckich słów allos i ergon – „inna reakcja”.