Wypadanie włosów? Warto pomyśleć o biotynie19 kwietnia 2015

Nadmierna utrata włosów dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Średnio co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta uskarża się na problem z przerzedzeniem włosów. W USA na walkę z łysieniem wydaje się ok. 1,5 mld dolarów rocznie.

autorka: lek. Małgorzata Marcinkiewicz

dermatolog

Za najczęstszą przyczynę wypadania włosów uznaje się łysienie androgenowe związane z działaniem aktywnej formy testosteronu, dihydrotestosteronem (DHT). Może ono również towarzyszyć stanom zapalnym skóry głowy, wynikać ze złej pielęgnacji włosów, stresu czy wiązać się z nieodpowiednią dietą ubogą w mikro- i makroelementy oraz witaminy. Za jedną z substancji wpływających na kondycję włosów uznaje się biotynę, czyli witaminę z grupy B, zwaną również witaminą H i „witaminą piękna”.

Biotyna jest odpowiedzialna za syntezę kwasów tłuszczowych, przemianę dwutlenku węgla i aminokwasów. Wpływa pozytywnie na wzmożoną czynność gruczołów łojowych, a także prawidłowe funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Niedobór biotyny prowadzi zatem m.in. do zmatowienia i łamliwości włosów, łysienia, rozdwajania paznokci oraz łojotokowego zapalenia skóry. U pacjentów mogą pojawić się objawy neurologiczne, jak halucynacje czy depresja. Rzadko dochodzi do prawdziwego niedoboru biotyny w organizmie, gdyż spożywana jest ona wraz z pożywieniem a także syntetyzowana przez drobnoustroje w jelicie grubym człowieka. Często jednak graniczne wartości biotyny lub subkliniczny niedobór występuje u kobiet w prawidłowo przebiegającej ciąży. Najbogatszym źródłem witaminy są: wątroba, soja, ugotowane żółtko, orzechy włoskie czy sardynki.

Biotyna zawarta w żywności traci jednak swoje właściwości przy poddawaniu jej obróbce termicznej. Z tego powodu produkty bogate w biotynę powinny być spożywane w formie nieprzetworzonej. Niedobór witaminy można także suplementować syntetyczną biotyną. Suplementacja może przyczynić się do poprawy kondycji włosów, ale i paznokci. Trzy różne niekontrolowane badania efektów stosowania biotyny w dawce 2,5 mg dziennie przez okres około 6 miesięcy przyniosły obiecujące wyniki. Uzyskano wzmocnienie struktury paznokci u większości badanych osób. Z uwagi na korzystny wpływ na stan korzeni włosa i tempo wzrostu łodygi włosa biotyna okazała się skutecznym środkiem stymulującym przyrost włosów. Zawiera ona bowiem cząsteczki siarki, które wchodzą w skład keratyny budującej włosy i paznokcie. Przenikając do macierzy włosa, wpływa na jego keratynizację. Dlatego od wielu lat stosowana jest profilaktycznie u pacjentów z wypadaniem włosów.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wpływających na stan skóry, włosów i paznokci. Ze względu na swe znaczenie dla budowy włosów i paznokci biotyna jest bardzo częstym składnikiem produktów wzmacniających włosy i paznokcie. Niewiele z nich zawiera jednak wyższe dawki biotyny. Jako że biotyna oddziałuje na grubość, elastyczność i łamliwość włosów, ważne by znalazła się w preparatach witaminowych. Suplementacja biotyny w wysokich dawkach rzędu 2,5 mg i 5 mg dziennie jest bezpieczna, dobrze tolerowana i nie odnotowano żadnych poważnych działań ubocznych. Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz pokrzywka. Kurację należy prowadzić przez ok. 3 miesiące.