Cel: obniżyć wiek serca24 marca 2015

Co lepiej działa na wyobraźnię pacjenta: szereg cyfr definiujący ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu i glukozy czy może jedna liczba pokazująca tytułowy „wiek serca”? Jak poznać tę wartość? Czy można „odmłodzić” serce? O największym w Polsce badaniu przesiewowym pod kątem „wieku serca” opowiadają dr hab. Tomasz Zdrojewski i dr Łukasz Wierucki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak obniżyć wiek serca?

Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak:

  • nadciśnienia tętnicze,
  • wysoki cholesterol,
  • otyłość lub cukrzyca,
  • palenie,
  • brak aktywności fizycznej,
  • stres.

Sposób postępowania zależy od czynnik ów ryzyka, jakie występują u danego pacjenta. Należy pamiętać, że informacja o wieku serca to dopiero pierwszy krok w dalszej diagnostyce. Pacjent z wyraźnie podwyższonym wiekiem serca powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego lub kardiologa – jeśli już wcześniej leczył się u specjalisty – i porozmawiać o stanie swojego układu krążenia. Na podstawie dalszych badań i dokładnego wywiadu, lekarz najlepiej doradzi, co zmienić i jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krążenia.

Nowe badania i raport

Organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” planują w tym roku poszerzyć zakres badań w ramach kampanii i tym samym rozbudować aplikację „wiek serca” o nowe parametry. Każdy pacjent, który zgłosi się na bezpłatne badania, będzie miał zmierzone nie tylko ciśnienie tętnicze krwi, ale również poziom cholesterolu i glukozy, co dostarczy wartościowych danych do przekrojowej analizy stanu zdrowia Polaków, a jednocześnie pozwoli jeszcze precyzyjniej zdefiniować wiek serca pacjentów. Wyniki z ponad 100 tys. badań wiek u serca wykonanych do końca 2014 r. podlegają właśnie szczegółowej analizie zespołu ekspertów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeszcze w tym roku ukaże się obszerny raport zawierający dane z badań, co pomoże nakreślić aktualny stan zdrowia Polaków pod kątem kardiologicznym. „Obniżamy wiek serca!” to hasło tegorocznej odsłony kampanii „Ciśnienie na życie”.