Dmuchaj na „zimno”29 stycznia 2015

Sezon zimowy w pełni. W planach wyjazdy na narty, dzieci szykują się na ferie. Temperatura powietrza spada poniżej zera stopni, a w takich warunkach łatwo o nawrót opryszczki wargowej. Warto zawczasu przygotować pacjentów na pojawienie się tej choroby.

autorka: lek. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Opryszczka wargowa zwana „zimnem” nie jest jedynie problemem kosmetycznym. Zmianę wywołuje wirus opryszczki pospolitej (herpes simplex virus, human herpesvirus – HHV) zwykle typu 1. Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną zawierającą cząstki wirusa, a więc poprzez całowanie czy styczność z przedmiotami, na których znajduje się ślina osoby zakażonej (na przykład pijąc z tej samej butelki). HHV-1 jest bardzo podatny na warunki środowiska i poza naturalnym gospodarzem żyje krótko. Wirus wnika najczęściej do organizmu w miejscu uszkodzenia naskórka lub błony śluzowej, gdzie dochodzi do powstania zmian skórnych. Wykwity obserwuje się głównie na granicy skóry i błony śluzowej, choć zakażenie może dotyczyć również rogówki i spojówki oka, błony śluzowej jamy ustnej i nosa.

Zmiany skórne są bardzo charakterystyczne i nie sprawiają kłopotów z rozpoznaniem. Nad wargą lub w innej lokalizacji pojawiają się drobne pęcherzyki z rumieniową otoczką, często zgrupowane. Pęcherzyki szybko ulegają jednak pęknięciu, tworzą się nadżerki, które następnie pokrywają się strupkami. Zmiany goją się bez pozostawienia blizn w ciągu 6-10 dni. Nim jednak sformują się drobne pęcherzyki, chory zwykle zgłasza objawy prodromalne. Na kilka dni przed rozkwitem choroby pojawia się miejscowa przeczulica wyrażona jako odczucie pieczenia czy swędzenia. Co ciekawe, pierwszorazowe zachorowanie ma zwykle cięższy przebieg. Pierwszy atak opryszczki jest najgwałtowniejszy i najboleśniejszy. Nawroty nie sprawiają pacjentom większych dolegliwości, choć częsta reaktywacja zakażenia może stanowić problem zwłaszcza kosmetyczny a także nieść ryzyko zarażenia osób z otoczenia.

Opryszczka wargowa jest częstym problemem skórnym. Przyjmuje się, że większa część społeczeństwa przeszła zakażenie wirusem opryszczki pospolitej typu 1 jeszcze przed ukończeniem 18. r.ż. Pierwszy kontakt z HHV-1 następuje zwykle do 2. r.ż. Zakażenie pierwotne przebiega zwykle we wczesnym dzieciństwie i niekiedy bezobjawowo. Mając to na uwadze, powinno się chronić niemowlęta przed kontaktem z osobami zakażonymi wirusem opryszczki.