Schorzenia oczu u farmaceutów

 7 minut

autorka: lek. med. Anna Markuszewska
Wrocławskie Centrum Okulistyczne

Ze względu na obowiązujące przepisy, które wymagają utrzymywania w aptekach odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, pracownicy narażeni są na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, co sprzyja występowaniu objawów zespołu suchego oka (ZSO). Praca przy komputerze i wysiłek wzrokowy powodują zmniejszenie częstości mrugania, a to sprzyja nadmiernemu wysychaniu powierzchni oka. Również ze względu na kontakt z chorymi farmaceuci są narażeni na zakażenia w obrębie narządu wzroku.

Schorzenia

Wśród najczęściej spotykanych schorzeń narządu wzroku u farmaceutów wymienia się: „zmęczenie oczu”, zespół suchego oka i wirusowe zapalenie spojówek. „Zmęczenie oczu” w wyniku wytężonego wysiłku wzrokowego daje uczucie wzmożonego napięcia i bólu gałek ocznych, suchości i pieczenia oczu, spadek ostrości wzroku, czasem podwójne widzenie, bóle głowy, zmniejszenie koncentracji uwagi i ogólny dyskomfort.

W badaniu można stwierdzić zaczerwienienie oczu, łzawienie, wzmożone napięcie akomodacji. Objawy te mogą być nasilane przez działanie czynników zewnętrznych, takich jak:

  • długotrwała (bez regularnych przerw) praca wzrokowa, szczególnie z bliskiej odległości,
  • niewłaściwe oświetlenie,
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.Istotne znaczenie odgrywa ogólne osłabienie i przemęczenie oraz stan narządu wzroku, głównie niewyrównane wady refrakcji oraz zaburzenia widzenia obuocznego.

Zespół suchego oka (ZSO) spowodowany jest niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego, co daje uczucie piasku lub ciała obcego pod powiekami, pieczenie i swędzenie, przekrwienie spojówek, ból i światłowstręt. Na powstanie ZSO wpływa długotrwała praca przy komputerze, klimatyzacja, suche powietrze. W schorzeniu tym dochodzi do odsłonięcia rogówki, która w ten sposób staje się bardziej podatna na infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze, co powoduje dużo poważniejsze choroby. Objawy ZSO mają charakter przewlekły i wymagają stałego leczenia. Okulista rozpoznaje ZSO na podstawie wyżej wymienionych objawów oraz przeprowadza badanie:

  • czasu przerwania filmu łzowego (TBUT – tear break up time), który określa szybkość wysychania oczu – badanie wykonuje się w lampie szczelinowej po zabarwieniu powierzchni oka fluoresceiną,
  • test Schirmera oceniający wydzielanie łez, który polega na założeniu zagiętego paska bibuły do worka spojówkowego na 5 minut, po czym ocenia się stopień jego nawilżenia,
  • badanie w lampie szczelinowej ubytków nabłonka w obrębie dolnej części rogówki lub szpary powiekowej po zabarwieniu fluoresceiną lub zielenią lizaminy.

Strony: 1 2