Zawodowy ból pleców19 listopada 2014

Farmaceuci są grupą zawodową szczególnie narażoną na zmiany przeciążeniowe w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Długie godziny spędzone w pozycji stojącej i związane z tym przeciążanie stawów, nadwyrężanie mięśni i więzadeł, nieumiejętne dźwiganie cięższych przedmiotów, częste skłony i skręty – wszystko to sprawia, że ból pleców staje się przykrym towarzyszem codziennej pracy.

autor: lek. med. Michał Zawiślak
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Schorzenia kręgosłupa stały się istotnym problemem medycznym i ekonomicznym współczesnego świata, traktowanym wręcz jako choroba cywilizacyjna. Wydaje się, że stres, siedzący tryb życia, zmniejszona aktywność fizyczna, osłabienie siły mięśniowej, otyłość i palenie papierosów są jednymi z ważniejszych cech predysponujących do powstawania procesów zwyrodnieniowych szkieletu osiowego.

Na co narażeni są farmaceuci?

Farmaceuci, w związku ze specyfiką swojej pracy, są grupą zawodową często narażoną na zmiany przeciążeniowe tej okolicy. Praca w pozycji stojącej i związane z tym przeciążanie stawów, nadwyrężanie mięśni i więzadeł, nieumiejętne dźwiganie cięższych przedmiotów, częste skłony i skręty sprawiają, że ból pleców staje się przykrym utrapieniem w życiu zawodowym farmaceuty. Słabe mięśnie i wadliwa postawa ciała najczęściej powodują powstawanie niewłaściwych napięć aparatu mięśniowo-więzadłowego, a ból jest ich pierwszym symptomem. Ciągły nacisk osiowy na dyski międzykręgowe, charakterystyczny podczas długiego stania, powoduje, że stają się one coraz cieńsze, ulegają przerwaniu, aż do powstania przepuklin jądra miażdżystego. Skrzywienie kręgosłupa, niestabilność kręgów, płaskostopie, zwyrodnienia stawów, skrót kończyny dolnej również dają podrażnienia krążków międzykręgowych. Niezwykle istotnym czynnikiem negatywnie wpływającym na stan pleców jest stres towarzyszący w pracy każdego farmaceuty. Uczucie bólu potęgowane jest również przez stany depresyjne. Kolejny negatywny czynnik to praca wewnątrz pomieszczeń, która statystycznie w większym stopniu predysponuje do powstawania bólów krzyża. Niewłaściwe nawyki ruchowe podczas wykonywania pracy (dźwiganie ciężaru z pozycji pochylonych pleców, częste schylanie, skręcanie tułowia) skutkują powolnym przeciążeniem pleców i degradacją struktur tworzących kręgosłup. Najczęściej jest to proces przewlekły trwający przez wiele lat, aż do wystąpienia ostrych dolegliwości.

Co powoduje dolegliwości bólowe?

Przyczyną bólu pleców jest mechaniczne podrażnienie struktur okołokręgosłupowych (mięśni, ścięgien, więzadeł), a także powstający na tym tle proces zapalny dotykający krążki międzykręgowe oraz korzenie nerwowe. Najczęściej drażniony jest korzeń nerwu kulszowego lub ramiennego. Powstaje wtedy tzw. rwa kulszowa lub barkowa. Należy pamiętać, że bóle kręgosłupa mogą towarzyszyć też wielu innym chorobom. Choroby układu nerwowego, moczowego, narządów jamy brzusznej, serca, stawów, choroby naczyniowe czy metaboliczne również manifestują się bólami zlokalizowanymi w okolicy kręgosłupa.