Poprawi komunikację, znikną błędy w ordynacji12 września 2014

jak powinny funkcjonować e-recepta i konto pacjenta

Czego oczekują Państwo po zapowiedziach digitalizacji służby zdrowia? Na jakich zasadach powinny funkcjonować e-Recepta i Konto Pacjenta? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy Czytelników naszego miesięcznika.

opracował: mgr farm. Michał Mańka

mgr farm. Joanna Drąg
farmaceutka z Łodzi
Po zapowiadanych systemach e-Recepty i Konta Pacjenta oczekiwałabym poprawy bezpieczeństwa farmakoterapii pacjentów. Po ich wejściu w życie lekarz, który przepisze choremu określone leki, będzie mógł skontaktować się z aptekarzem. Dzięki temu możliwa będzie kontrola ewentualnych interakcji, zanim lekarz przepisze konkretny lek i zanim farmaceuta wyda pacjentowi dodatkowo inny preparat (bez recepty). Uważam, że pacjenci powinni mieć dostęp do historii swojego leczenia oraz umożliwiać dostęp do jej zawartość lekarzowi. Dzięki elektronicznej formie recepta będzie zawsze czytelna, co znacznie ułatwi pracę farmaceutom. Byłoby świetnie, gdyby system rozpoznawał również ewentualne błędy w ordynacji leków. Myślę, że sami pacjenci odczują pozytywne skutki wprowadzenia recept elektronicznych, ponieważ będą mieli możliwość dostępu on-line do swojej dokumentacji medycznej. Mam jednak wątpliwości co do kwestii ochrony prywatności i danych osobowych.

mgr farm. Małgorzata Izydorek
farmaceutka z Przemyśla
Mam nadzieję, że wprowadzenie e-Recepty znacząco poprawi komunikację między farmaceutą a lekarzem. W obecnej chwili jest ona utrudniona. Nie tylko farmaceuta i lekarz odczują pozytywy z wprowadzenia recept elektronicznych i Konta Pacjenta, ale również sami pacjenci. Będą oni musieli mieć przy sobie jedynie dowód osobisty, który okażą lekarzowi. Ten z kolei otworzy w komputerze Konto Pacjenta i będzie mógł wypisać e-Receptę. Następnie farmaceuta elektronicznie odczyta w tym samym systemie, jakie leki zostały pacjentowi przepisane oraz prześle niezbędne informacje do NFZ. Jestem zdecydowaną zwolenniczką digitalizacji systemu ochrony zdrowia. Dzięki e Receptom unikniemy pomyłek związanych z pisownią leku przez lekarza. Nie wiem dokładnie, ile, ale na pewno ten system przyniesie sporo oszczędności w sektorze ochrony zdrowia. Z tego, co się orientuję, system e-Recept ma obowiązywać od 2016 r. Co dziwne, osobiście znam kilku lekarzy, od których słyszę, że są raczej sceptycznie nastawieni do nowego systemu.