Zioła laktogenne24 sierpnia 2014

Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia niemowląt rekomendowanym przez wszystkie towarzystwa naukowe na świecie. Mleko matki to wciąż odkrywana, magiczna substancja, która żywi, chroni, rozwija, programuje i leczy.

Owoc kopru włoskiego – zawiera olejek eteryczny złożony w 90% z trans-anetholu oraz fenchonu, estragolu, 1,8-cyneolu (eukaliptol) i in. Działa rozkurczowo, wiatropędnie, pobudza trawienie, działa wykrztuśnie, obniża cholesterol*, wykazuje aktywność estrogenną. Olejki przechodzą do pokarmu matki, ale oznaczalne stężenia w mleku notowano dopiero podczas podawania olejków w kapsułkach (100 mg). Stosowany w normalnych dawkach jest uznany za bezpieczny (GRAS). Rzadko stwierdza się uczulenie na koper, ale należy je brać pod uwagę.

Owoc anyżu – działa podobnie jak koper włoski i też zawiera olejek eteryczny złożony w 90% z trans-anetholu, a także inetylochawikolu, ketonu-aldehydu i kwasu anyżowego, kwasu octowego i innych związków.

Kwiatostan lipy – zawiera flawonoidy, 0,05% olejku eterycznego złożonego ze związków terpenowych oraz związki śluzowe, garbniki, kwas askorbinowy, rutynę i in. Uspokajające działanie udokumentowano w przypadku odmiany rosnącej w Ameryce Łacińskiej, mimo to w Europie też stosuje się go w tym celu. Nie oznaczano w pokarmie matki, brak danych na temat wpływu na karmione piersią dziecko. Jednak ze względu na niską lipofilność naparu można domniemywać, że stężenie jest niskie lub go brak. Bezpieczna w normalnych dawkach u dorosłego. Należy brać pod uwagę uczulenie na kwiaty lipy.

Liść melisy – zawiera m.in. związki terpenowe, garbniki (5%), kwasy organiczne, flawonoidy, witaminy (B1, B2, C), enzymy, kumaryny, cukry oraz cytral i cytronelol (zapach). Ma udokumentowane działanie uspokajające, zmniejsza napięcie nerwowe, obniża lęk, poprawia nastrój, ogranicza wpływ stresu, również działa przeciwdepresyjnie. Inne opisywane działania: rozkurczowo, wiatropędnie, żółciotwórczo*. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania podczas laktacji u matki, stężenia w mleku i wpływu na karmione piersią dziecko. Jest uznana za bezpieczną w stosowaniu (GRAS) u dorosłych (FDA), a są też doniesienia o stosowaniu u dzieci, więc domniemane, niewielkie ilości w mleku matki nie powinny mieć wpływu na dziecko.

Matki karmiące powinny wybierać preparaty przygotowane z surowca najwyższej jakości, bez zanieczyszczeń chemicznych, nie przekraczać dawki, nie stosować dłużej niż 2 tygodnie. I pamiętać, że to nie zastąpi profesjonalnej pomocy laktacyjnej.

*opisywane nieudokumentowane działania