Żylaki – zawodowa choroba farmaceutów. Zapobiegaj i lecz bez obaw!

 7 minut

Czy można zapobiec żylakom?
Najbardziej skuteczna jest kompresjoterapia (leczenie uciskiem), czyli noszenie medycznych wyrobów uciskowych o stopniowanej kompresji. Nie każdy wyrób ma tę kompresję stopniowaną, ale tylko takie mają właściwości lecznicze i są skuteczne. Wyroby pończosznicze o stałej kompresji są przeznaczone dla osób zdrowych, które stosują je dla celów profilaktycznych, np. do podróżowania. Do leczenia i zapobiegania żylakom (np. gdy występują rodzinnie) musimy stosować wyroby medyczne. Prawidłowo dobrana pończocha uciskowa ma za zadanie usprawnić przepływ – odpływ żylny i chłonny w kończynie dolnej, wspomóc mechanizmy powodujące prawidłowe krążenie żylne i chłonne, spowodować większy przepływ krwi przez żyły układu głębokiego – przez co działać przeciwzakrzepowo, zmniejszyć lub usunąć dolegliwości związane z zaburzeniami żylnymi i zlikwidować obrzęk. Aby tak się stało, wyrób kompresyjny musi być dokładnie dobrany do każdego pacjenta.

Jak wybrać prawidłowe wyroby uciskowe? Na rynku jest ogromny wybór rajstop, podkolanówek i pończoch, jest wielu producentów. Które są wyrobami leczniczymi, a które nie?
Należy szukać informacji na opakowaniu, czy jest to produkt o stopniowanej kompresji. Jeśli nie ma takiej informacji, można to samemu sprawdzić. Gdy rozciągnie się taką podkolanówkę i spojrzy pod światło, widać sposób utkania. W miejscu, gdzie jest mocniejsza kompresja, tkanina jest grubsza. Czyli przy kostce, gdzie jest najmocniejsza kompresja powinna być najmocniejsza gęstość ściegów, które powoli powinny się rozjaśniać w kierunku pachwiny. Są też wyroby, które mają tylko odcinkowo stopniowaną kompresję, nie są według mnie najlepsze. Stopniowanie kompresji powinno być na całej długości. Niestety, dobre, lecznicze wyroby nie są tanie. Ja nie spotkałem się z podkolanówkami o stopniowanej kompresji w cenie poniżej 150 zł.

Strony: 1 2 3