Ziołowe mieszanki – naturalna pomoc w profilaktyce cukrzycy6 kwietnia 2014

Cukrzyca została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO ) za pierwszą cywilizacyjną chorobę niezakaźną. W Polsce choruje na nią ponad 2,5 mln ludzi, a po 65. roku życia cierpi na nią co piąty Polak. Szacuje się, że co drugi chory nie jest świadomy swojej dolegliwości.

Do najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę należą: podeszły wiek, nadwaga, predyspozycje genetyczne, przebyta cukrzyca ciążowa, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe o podłożu miażdżycowym.Początkowe objawy cukrzycy są często niezauważalne lub lekceważone przez pacjenta. Wśród nich należy wymienić wzmożone pragnienie i łaknienie, wielomocz, utratę lub wzrost masy ciała, nadmierną senność, skłonność do infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, zaburzenia widzenia, złe gojenie się ran, skurcze kończyn. Ogromną rolę w leczeniu cukrzycy odgrywa profilaktyka. Dlatego osoby, u których stwierdzono występowanie czynników ryzyka lub zauważono pierwsze objawy choroby, powinny mieć wykonany pomiar glukozy na czczo i test doustnego obciążenia glukozą (OGTT). Do najważniejszych działań profilaktycznych zaliczamy odpowiednią dietę i zwiększoną aktywność fizyczną.

W profilaktyce i uzupełnianiu leczenia cukrzycy pomocne są surowce roślinne i mieszanki ziołowe. Ich rola polega na obniżaniu stężenia cukru we krwi oraz przeciwdziałaniu powikłaniom cukrzycy. Mieszanki ziołowe mogą skutecznie uzupełniać inne leki przeciwcukrzycowe, a z czasem doprowadzić do zmniejszenia dawek tych leków. W skład mieszanek przeciwcukrzycowych wchodzą takie zioła, jak pokrzywa, cykoria, fasola, morwa biała, gryka czy rutwica lekarska. Połączenie tych ziół w mieszance daje bardzo dobre efekty lecznicze.

Liść pokrzywy (Urticae folium)
Zawiera chlorofil, ksantofil, karotenoidy, dużo witaminy C, witaminę K, witaminy z grupy B, flawonoidy, kumaryny, aminy, garbniki, kwas mrówkowy oraz sole mineralne bogate w potas, żelazo, wapń i krzem. Pokrzywa, działając synergistycznie z innymi ziołami przeciwcukrzycowymi, obniża poziom cukru we krwi, dlatego może być pomocna w leczeniu stanów przedcukrzycowych cukrzycy typu 2.

Korzeń cykorii (Cichorii radix)
Surowcem farmakopealnym jest korzeń bogaty w inulinę, hydroksykumaryny, kwasy fenolowe, flawonoidy, laktony seskwiterpenowe i glikozydy fenolowe. Hipoglikemiczne działanie cykorii łagodzi objawy cukrzycy i jest pomocne w profilaktyce tej choroby.

Owocnia fasoli (Phaseoli pericarpium)
Strąki fasoli zawierają kwasy organiczne, cholinę, alantoinę, trójterpeny, krzemionkę oraz inozytol. Roślina ta zapobiega znacznym wahaniom poziomu cukru we krwi, działa hipoglikemicznie, co jest wykorzystywane zwłaszcza w leczeniu początkowych stanów cukrzycowych.