Tabletki łykane jak cukierki9 kwietnia 2014

Według wyliczenia firmy IMS Health w 2013 roku Polacy kupili 115 mln opakowań środków przeciwbólowych. Wydali na nie 1,2 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”. Wg Reckitt Benckiser w 2012 r. połknęliśmy 2 miliardy takich pigułek. Z kolei wg Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty w 2013 roku Polacy kupili 684 mln opakowań leków OTC, a co czwarte zawierało środki przeciwbólowe.

– Polska zajmuje drugie miejsce pod względem spożycia leków przeciwbólowych w UE i trzecie na świecie, po USA i Francji – mówi dr Jarosław Woroń z Kliniki Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Krakowie i Zakładu Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum UJ. Z wyliczeń dr. Woronia wynika, że statystyczny Polak łyka rocznie 26 tabletek – przy czym dotyczy to też niemowlaków i osób starszych.

– Polacy sięgają po środki przeciwbólowe z powodu najmniejszego nawet bólu, a niektórzy nawet profilaktycznie, gdy pogodynka zapowiada zmianę pogody, a oni na skoki ciśnienia zwykle reagują bólem – potwierdza dr Wojciech Łuszczyna z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Omamieni przez reklamy, że tabletka uzdrowi w ciągu godziny, ludzie łykają kilka preparatów zawierających ten sam specyfik. I nieświadomie kilkakrotnie przekraczają dozwoloną dawkę – mówi prof. Paweł Januszewicz, dyrektor naukowy Narodowego Instytutu Leków.

źródło: Rzeczpospolita