Pielęgniarki wypiszą recepty bez dodatkowych szkoleń?9 kwietnia 2014

Pielęgniarki, które od 2016 r. miałyby przepisywać niektóre leki, nie będą się musiały dodatkowo szkolić. Zdaniem ministra zdrowia mają już dziś wystarczające umiejętności – twierdzi „Rzeczpospolita”.

– Pomysł na rozszerzenie uprawnień jest świetny, ale wprowadzanie go z marszu to kompletne nieporozumienie. Wypisywanie recept z kapelusza grozi błędem lekarskim i więzieniem. Tutaj pomyłki kończą się śmiercią – zauważa Dorota Gardias, była szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Dzisiaj bez kursu kwalifikacyjnego nie możemy nawet zrobić EKG. Dziś pielęgniarka nie może nawet poinformować rodziny pacjenta o jego stanie, a za niecałe dwa lata miałybyśmy wypisywać recepty? – pyta.

– Tak odpowiedzialne zadania można powierzyć wyselekcjonowanej grupie pielęgniarek – tym najlepiej wykształconym, z wieloletnim doświadczeniem, bo to ono w tym zawodzie czyni fachowca. I tym cieszącym się zaufaniem lekarzy i zespołu terapeutycznego – uważa Urszula Starużyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Wołominie ds. pielęgniarskich, pielęgniarka z 25-letnim stażem.

– Już dziś pielęgniarka zawalona jest taką ilością papierkowej roboty, że nie ma kiedy pielęgnować pacjenta. A przecież gdybyśmy chciały wypisywać leki, poszłybyśmy na wydział lekarski – dodaje Gardias.

źródło: Rzeczpospolita