Zdrowie seksualne mężczyzn – trudny temat w aptece4 listopada 2013

zdrowie-seksualne-mezczyzn-trudny-temat-w-aptece

Problemy ze wzwodem to bardzo poważny problem – nie tylko dotyczy mężczyzn, ale wpływa na życie seksualne ich partnerek. O tym, jak farmaceuta może wspomóc pacjenta z problemami w życiu seksualnym z dr Moniką Łukasiewicz, ginekologiem położnikiem, specjalizującą się w seksuologii rozmawia Marta Gawrylik.

Prawie każdy mężczyzna doświadcza w życiu epizodu zaburzeń erekcji (ZE), związanego ze specyficzną, stresującą sytuacją życiową, powodującą wzrost wydzielania katecholamin i zwiększone napięcie układu współczulnego. Najczęściej, kiedy problem życiowy znika, erekcja wraca do normy. O zaburzeniach erekcji (wg National Institute of Health Conference) mówimy w przypadku braku możliwości wzwodu albo podtrzymania erekcji członka niezbędnej do odbycia satysfakcjonującego stosunku.

Większość młodych mężczyzn uważa, że ten problem nie będzie ich dotyczyć. Co mówią badania?

Około 1 na 10 mężczyzn cierpi na zaburzenia erekcji, a procent zaburzeń erekcji wzrasta z wiekiem, osiągając szczyt między 50-70 rokiem życia. Wg Lindau ZE występują u 30,7 proc. mężczyzn w przedziale wieku 57-64 lata, 44,6 proc. w przedziale 65-74 lata, 43,5 proc. w wieku 75-85 lat.

Jakie są przyczyny ZE?

Przyczyny mogą być organiczne i nieorganiczne. Nieorganiczne to przewlekłe czynniki stresogenne, problemy w relacji, czy też problemy z orientacją seksualną. Natomiast do organicznych zaliczamy choroby związane ze zwiększonym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych (40-80 proc. mężczyzn zgłasza ZE), takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, dyslipidemia, miażdżyca i zespół metaboliczny.

Niewiele mówi się o tym, że ZE mogą wskazywać na niezdiagnozowane, przebiegające bezobjawowo, choroby sercowo-naczyniowe. Warto o tym pamiętać, gdyż wykazano, że u 71 proc. mężczyzn ZE wystąpiły około 25 miesięcy przed zawałem mięśnia sercowego.

Jakie inne choroby mogą wywołać zaburzenia erekcji?

Łagodny przerost prostaty i zaburzenia czynnościowe dolnych dróg moczowych. Warto tutaj pamiętać, że zaburzenia erekcji w obu tych przypadkach występują u 58-71 proc. mężczyzn.

Inną przyczyną ZE są także choroby neurologiczne (uraz rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, polineuropatie), niewydolność nerek, zaburzenia endokrynologiczne, takie jak: hipogonadyzm, hiperprolaktynemia, nadczynność i niedoczynność tarczycy, oraz jatrogenne ZE: po radioterapii, po operacji (raka prostaty, raka pęcherza) lub po niektórych lekach.

Jakie leki powodują ZE?

Z leków na nadciśnienie są to ß-blokery, szczególnie nieselektywne (wyjątek nebiwolol i karwedilol), metyldopa, klonidyna, tiazydy, spironolakton, rezerpina. Leki, które pozostają bez wpływu na zaburzenia erekcji to: ACE-inhibitory, Ca-blokery oraz antagoniści receptora angiotensyny II. O tych ostatnich coraz więcej w literaturze mówi się, że poprawiają erekcję.

Pacjent z nadciśnieniem w aptece. Co farmaceuta może mu poradzić?

Pacjentom z nadciśnieniem, których znamy i mają do nas zaufanie, zalećmy zmianę trybu życia, co uważam za podstawę wszelkich działań. Można porozmawiać również o relacji z partnerką, o zdrowiu seksualnym. Jeżeli pacjent bierze leki z grupy wymienionej powyżej, warto zalecić kolejną wizytę u lekarza i ewentualną zmianę leków.

A co z pacjentem z cukrzycą?

U pacjentów z cukrzycą zaburzenia erekcji występują u 35-60 proc. mężczyzn, a przy współistniejącym nadciśnieniu ryzyko ZE wzrasta u panów do 80 proc. Ryzyko wzrasta również w przypadku trwania cukrzycy powyżej 5 lat, złej kontroli glikemii, chronicznego spożywania alkoholu, nikotynizmu, retinopatii i polineuropatii.