Zdrowie kobiety po 20. roku życia26 listopada 2013

zdrowie-kobiety-po-20-roku-zycia

Młody wiek kobiety jest dobrym momentem, aby rozpocząć profilaktykę schorzeń występujących w wieku późniejszym (np. osteoporoza lub cukrzyca).

Tym artykułem Farmacja Praktyczna rozpoczyna cykl artykułów dotyczący zdrowia kobiet i profilaktyki. Uznając ogromną rolę farmaceutów w edukowaniu pacjentek i zachęcaniu ich do wykonywania badań przesiewowych i profilaktycznych, w kolejnych odcinkach zaprezentujemy najczęstsze problemy kobiet w poszczególnych przedziałach wiekowych oraz badania, jakim powinna poddawać się pacjentka na każdym etapie życia. Do podjęcia tej tematyki zainspirował nas V Kongres Kobiet, w którym uczestniczyło 8,5 tys. osób. Udział w Kongresie wzięli m.in.: premier Donald Tusk, Hanna Gronkiewicz-Waltz czy Wanda Nowicka oraz przedstawicielki 31krajów. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w czasie spotkania było zdrowie kobiet.

Przewodniczącą sesji na ten temat była prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska – Krajowy Konsultant ds. Gastroenterologii. Wykłady wygłosiły: prof. dr hab. n. med. Zdzisława Kornacewicz-Jach – kierownik Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Ewa Sewerynek – kierownik Zakładu Zaburzeń Endokrynnych i Metabolizmu Kostnego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta – kierownik Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych, Katedra Zdrowia Kobiety Śląskiej Akademii Medycznej i Konsultant Wojewódzki ds. Seksuologii, dr n. med. Maria Noszczyk z Lecznicy Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging Melitus oraz Mariola Bojarska-Ferenc. Wymienione Prelegentki są opiekunkami merytorycznymi całego cyklu artykułów. Cykl zaczynamy od przedstawienia kwestii opieki farmaceutycznej nad kobietami młodymi.

Profilaktyka

Młody wiek kobiety jest dobrym momentem, aby farmaceuta zaczął edukować pacjentkę na temat profilaktyki chorób i problemów, które rozwijają się latami, a ich rozwojowi najlepiej zacząć zapobiegać przed 30. rokiem życia. Pamiętajmy, że ważne jest zachęcanie pacjentek do ograniczenia spożycia alkoholu i palenia tytoniu, gdyż według psychologów nawyki ukształtowane w młodości są bardzo trudne do zmiany w wieku późniejszym. Na jakie problemy zdrowotne warto zwrócić uwagę w tym wieku?

Cukrzyca

Rolą farmaceuty jest nie tylko edukacja i zachęcanie do zdrowego trybu życia. Warto także zwracać uwagę na stan zdrowia młodych pacjentek pojawiających się w aptece, pod kątem ewentualnego wystąpienia pierwszych objawów cukrzycy. Pamiętajmy, że cukrzyca typu 1 jest chorobą ludzi młodych. Najczęściej dotyczy dzieci, młodzieży i osób przed 30. rokiem życia. Osoby takie często nie tylko nie mają świadomości zdrowotnej i nie przykładają wagi do objawów typu: nadmierne chudnięcie czy zwiększone pragnienie i suchość skóry. To właśnie farmaceuta może zwrócić uwagę pacjentki na te objawy.