Jak pracują nerki u osób chorych na cukrzycę?26 listopada 2013

jak-pracuja-nerki-u-osob-chorych-na-cukrzyce_

Trwają badania nad różnicami w metabolizmie u osób zdrowych oraz chorych na choroby przewlekłe. Badaniom poddawane są np. osoby chore na cukrzycę

 

Komórki nerek pacjentów z cukrzycą różnią się od komórek zdrowych osób produkcją 13 metabolitów. Dwanaście z nich związanych jest z funkcjonowaniem mitochondriów – co może być podstawowym wskaźnikiem cukrzycowej choroby nerek – przekonują amerykańscy badacze z Uniwersytetu w Kalifornii.

W badaniu, jakie zostanie opublikowane na łamach listopadowego wydania „Journal of the American Society of Nephrology”, naukowcy dowodzą, że stłumienie działalności mitochondriów w komórkach nerek może być fundamentalną dominantą w chorobie cukrzycowej nerek.

Naukowcy zaprezentowali przebieg specyficznego biochemicznego szlaku komórkowego (oznaczony mianem AMPK-PGC1a), który odgrywa kluczową rolę w redukcji liczby tych organelli komórkowych. Analizom poddano 193 próbki moczu pacjentów z cukrzycą oraz osób zdrowych. Oznaczono w nich 94 różne metabolity, z których 13 wystąpiło tylko u diabetyków. Według badaczy, nowe metody terapeutyczne powinny się zatem koncentrować na hamowaniu procesu degradacji mitochondriów.

 

źródła: Puls Medycyny/Metabolomics Reveals Signature
of Mitochondrial Dysfunction in Diabetic Kidney Disease:
Journal of the American Society of Nephrology, 2013 r.