Otyłość trzeba umieścić na liście chorób?27 listopada 2013

otylosc-trzeba-umiescic-na-liscie-chorob (1)

W związku z wypadającym 28 października Dniem Walki z Otyłością eksperci w całej Europie podnosili temat narastającego problemu z nadwagą we współczesnych społeczeństwach

 

Z tej okazji ponad 400 fachowców dyskutowało w Hanowerze o nowych terapiach i prewencji otyłości. Wszyscy byli zgodni, co do tego, żeby niemieckie kasy chorych wpisały otyłość na listę chorób.

Dotychczas o zwrocie kosztów leczenia rozstrzygano indywidualnie. „Otyłość jest chorobą mózgu, a nie stylem życia” – podkreślił prezes Niemieckiego Towarzystwa Walki z Nadwagą, prof. Martin Wabitsch. Profesor Wabitsch zarządza projektem badawczym „Otyłość w Niemczech”.

Celem projektu, na który Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych przeznaczyło 2 mln euro, jest niesienie pomocy młodzieży cierpiącej na chorobliwą otyłość.

„Naszym zadaniem nie jest redukcja ich wagi, lecz poprawa sytuacji społecznej i kondycji emocjonalnej młodych ludzi” – wyjaśnia Wabitsch. „Jakość życia chłopców i dziewczynek, którzy ważą 150 kg i więcej, jest gorsza od ich rówieśników chorujących na raka” – zauważa. „Nie mogą oni znaleźć miejsca kształcenia zawodowego ani pracy. Nie znajdują partnerów, żyją w pogłębiającej się izolacji społecznej”.

W ramach tego projektu, przez, co najmniej sześć lat, będzie badana skuteczność różnych terapii. Uczestnicy projektu mają od 14 do 21 lat.

 

źródło: DPA