Nowy dokument PTF20 listopada 2013

nowy-dokument-ptf-

Edukacja pacjentów, system indywidualnego pakowania leków, programy opieki farmaceutycznej to niektóre z rozwiązań proponowanych w nowym dokumencie Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego

 

Ogólnopolska Sekcja Opieki Farmaceutycznej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego przygotowała dokument prezentujący strategię rozwoju farmacji. Autorami projektu są: Agnieszka Skowron, Lucyna Bułaś, Mariola Drozd, Bożena Karolewicz i Joanna Machalska. Autorki zaznaczają szczególną rolę farmaceuty w społeczeństwie.

To właśnie on ma kompleksową wiedzę nie tylko na temat mechanizmu działania leków i ich ścieżki metabolicznej w organizmie, ale także czynników gwarantujących utrzymanie jego jakości i stabilności w środowisku stosowania. Już od wielu lat międzynarodowe organizacje farmaceutyczne wskazują na konieczność większego zaangażowania farmaceutów w nadzorowanie prawidłowego stosowania leków przez pacjentów.

„Farmaceuta służy pacjentowi oraz doradza innym członkom zespołu medycznego, musi być więc traktowany jako pełnoprawny jego członek, wnoszący do niego unikalną wiedzę na temat substancji leczniczej i gotowego produktu leczniczego” – czytamy w preambule.

 

źródło: Śląska Izba Aptekarska