Nieżyt nosa u dzieci29 października 2013

niezyt-nosa-u-dzieci

Chociaż według powszechnej opinii „katar leczony trwa siedem dni, a nieleczony tydzień”, trudno wyobrazić sobie rodzica, który czekałby na ustąpienie kataru, nie próbując pomóc swojemu choremu dziecku.

Katar infekcyjny (wirusowy lub bakteryjny) trwa ok. 4 –10 dni i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Nie należy bagatelizować tego schorzenia, bo powoduje ono u dziecka duży dyskomfort. Farmaceuta może zaproponować rodzicom stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych i leczenie objawowe. Warto zwrócić rodzicowi uwagę, że katar może być szczególnie niebezpieczny dla noworodków i młodszych niemowląt, ponieważ jeszcze nie potrafią one oddychać przez usta. Blokada nosa związana z katarem może powodować nie tylko kłopoty z oddychaniem, ale także utrudnione ssanie i połykanie.

Zmniejszenie blokady nosa i usunięcie gromadzącej się w nosku wydzieliny zapobiega także, w dużym stopniu, możliwym groźnym powikłaniom: zapaleniu ucha środkowego, zapaleniu zatok, oskrzeli czy płuc, jak również zapaleniu gardła spowodowanemu oddychaniem przez otwarte usta powietrzem nieogrzanym, nieoczyszczonym i nienawilżonym.

Leczenie nieżytu nosa

Farmaceuta może podpowiedzieć rodzicowi, że skuteczne leczenie kataru powinno składać się z dwóch podstawowych elementów: oczyszczenia nosa z zalegającej wydzieliny i zmniejszenia blokady nosa. Po pierwsze, ważne jest oczyszczanie nosa. Starszym dzieciom, które same potrafią wydmuchiwać nos wystarczy przypomnieć o tym co kilkanaście minut (ważne, aby dziecko robiło to prawidłowo: najpierw zatykało jedną dziurkę wydmuchując wydzielinę z drugiej, potem odwrotnie). Aby ułatwić dziecku wydmuchanie wydzieliny, można kilka minut wcześniej podać do nosa po 2–3 krople wody morskiej lub soli fizjologicznej, która rozrzedzi gęsty śluz.

Rodzic może także zrobić inhalację z soli fizjologicznej. Znacznie trudniej jest z młodszymi dziećmi, które jeszcze nie opanowały sztuki dmuchania nosa (zwykle dzieci uczą się czyścić nos około drugiego roku życia, dziewczynki nieco wcześniej niż chłopcy).

U niemowląt i młodszych dzieci, oprócz rozrzedzenia wydzieliny, możemy dodatkowo zastosować nowoczesny, mechaniczny aspirator dostosowany do wieku dziecka. Drugim bardzo ważnym elementem leczenia kataru jest zmniejszenie blokady nosa poprzez stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Zalicza się do nich obkurczające krople do nosa zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę w stężeniach dostosowanych do wieku dziecka:

  • ksylometazolina: 0,05 proc. u dzieci do 12. roku życia, 0,1 proc. powyżej 12. roku życia,
  • oksymetazolina: 0,01 proc. dla dzieci od 2. do 12. miesiąca życia, 0,025 proc. od 3 do 6 lat, 0,05 proc. powyżej 6. roku życia.

Preparaty działające obkurczająco na błonę śluzową nosa są bardzo skuteczne, jednak nie powinny być stosowane dłużej niż 3–5 dni. Stosowanie ich przez dłuższy okres może spowodować uszkodzenie błony śluzowej nosa i przewlekły nieżyt nosa (rhinitis medicamentosa), spotykany głównie u dorosłych, ale i niekiedy u leczących się samodzielnie nastolatków. Pamiętajmy, że jeżeli katar przedłuża się, wymagana jest konsultacja lekarska, gdyż może to np. oznaczać nieżyt alergiczny.

 

autor: dr n. med. Violetta M. Piotrowska
specjalista otolaryngologii dziecięcej