Konferencja w Jaśle18 września 2013

jaslo-podkarpaccy-farmaceuci-spotkaja-sie-w-miescie-lukasiewicza

Na czym polegała praca aptekarza w czasach Łukasiewicza, a jakie wyzwania stoją przed współczesnymi farmaceutami? Na te pytania odpowiedzieli uczestnicy konferencji pt. „Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi”, która odbyła się 6 września br. w Jaśle.

 

W spotkaniu poświęconym wpływowi zmian demograficznych na opiekę medyczną i farmaceutyczną wzięli udział lekarze i farmaceuci z całego regionu, a także przedstawiciele władz miasta oraz społeczności lokalnej – słuchacze Jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie szkół średnich. Wydarzenie organizowane było przez Urząd Miasta Jasła i Instytut Łukasiewicza.

O tym, co znaczyło być aptekarzem w XIX wieku – czasach Łukasiewicza, opowiedziała Lidia Czyż, zastępca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, historyk farmacji. „Aptekarz był w centrum uwagi mieszkańców, udzielał porad. Wszystkie leki wytwarzał sam” – mówiła Lidia Czyż. Uczestnicy konferencji zgodnie przyznali, że w opiece farmaceutycznej kluczową kwestią jest wsparcie przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów (compliance). Sprawą tą od lat zajmuje się Naukowa Fundacja Polpharmy, na zlecenie której kilka lat temu przeprowadzono badania dotyczące poziomu przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów. „Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co pacjentów motywuje do przestrzegania zaleceń lekarskich, a co jest barierą, nie pozwalającą stosować się do nich” – wyjaśniała Bożenna Płatos, kierownik biura Fundacji.

Patronem medialnym konferencji był magazyn Farmacja Praktyczna.
źródło: www.instytutlukasiewicza.pl