Dolegliwości trzustki – co powinno zaniepokoić?26 września 2013

dolegliwosci-trzustki-co-powinno-zaniepokoic

Trzustka jest jednym z ważniejszych narządów w organizmie, a zaburzenia jej pracy dają szereg objawów. Jak je rozpoznawać i interpretować?

Trzustka jest gruczołem położonym w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem. Wytwarza ona enzymy, m.in. trypsynę, lipazę, amylazę, które są niezbędne do prawidłowego trawienia białek, tłuszczów i węglowodanów. Poza tym, trzustka produkuje hormony regulujące poziom cukruwe krwi, m.in. insulinę.

Zaburzenia enzymatyczne

Zaburzenia czynności enzymatycznej trzustki występują wtedy, gdy produkcja enzymów nie zapewnia prawidłowego trawienia pokarmu. Powoduje to wzdęcia brzucha, uczucie przepełnienia żołądka, biegunkę, utratę masy ciała.

Występowanie zaburzeń trawienia może świadczyć o nieprawidłowej czynności trzustki z niedoborem enzymów trzustkowych. W poważniejszych stanach stolce stają się półpłynne, obfite, cuchnące i mają jasne zabarwienie.

Objawy, które mogą zaniepokoić farmaceutę

Część objawów zaburzeń pracy trzustki farmaceuta może rozpoznać nawet bez rozmowy z pacjentem.
Inne pacjent może zgłaszać w wywiadzie. Objawy ze strony trzustki, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza, to:

  • bóle nadbrzusza,
  • uporczywa biegunka (szczególnie jeśli jest tłuszczowa),
  • utrata masy ciała bez wyraźnego powodu,
  • zażółcenie skóry i białek oczu,
  • podwyższony poziom cukru we krwi,
  • zmiany apetytu nieadekwatne do poziomu przyjmowanych pokarmów.

Pacjent w starszym wieku

U osób starszych często występują zmiany zanikowe trzustki. Pojawiają się wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Niestrawione resztki pokarmowe zalegają w jelitach, ulegają gniciu i uwalniają toksyny.

Dochodzi do pogorszenia wchłaniania składników pokarmowych, co prowadzi do utraty masy ciała, osłabienia, złego samopoczucia, upośledzenia odporności. Ponadto przyczyną zaburzeń trawienia u osób w starszym wieku są choroby trzustki wywołane ostrym i przewlekłym zapaleniem, usunięciem trzustki z powodu nowotworu, torbielowatym zwłóknieniem trzustki.

Leczenie za pomocą enzymów

Po zdiagnozowaniu enzymatycznych zaburzeń pracy trzustki podejmuje się leczenie. Dawkowanie enzymów trzustkowych powinno uwzględniać zaawansowanie niewydolności trzustki, stan chorego oraz rodzaj spożywanego pokarmu. Nie jest konieczne stosowanie preparatów trzustkowych do lekkich posiłków składających się z owoców, jarzyn, soków owocowych i produktów beztłuszczowych. Zwykle leki stosuje się podczas głównych posiłków oraz w czasie przekąsek między głównymi posiłkami.

Dawkę leku zaleca się zwiększać po konsultacji z lekarzem. Dobrą skuteczność terapii potwierdza normalizacja wypróżnień i konsystencji stolca, ustąpienie wzdęć, przyrost masy ciała, a także ograniczenie bólów brzucha.