Jasło: Podkarpaccy farmaceuci spotkają się w mieście Łukasiewicza14 sierpnia 2013

--jaslo-podkarpaccy-farmaceuci-spotkaja-sie-w-miescie-lukasiewicza (1)

Co można zrobić, aby starsi ludzie lepiej przestrzegali zaleceń lekarskich? Jakie zagrożenia niesie wielolekowość, a jakie niesystematyczne przyjmowanie leków? Jaka jest rola farmaceutów w starzejącym się społeczeństwie? To pytania, na które odpowiedzą uczestnicy konferencji pt. „Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi”, która odbędzie się 6 września w Jaśle.

Na konferencję do Jasła przyjadą farmaceuci z całego Podkarpacia. Chcemy połączyć kultywowanie pamięci o Ignacym Łukasiewiczu z możliwością poszerzenia swoich kompetencji w zakresie współpracy ze starszymi klientami aptek – mówi Lidia Czyż, przewodnicząca Zespołu Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, zastępca prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Podkarpacka OIA jest partnerem wydarzenia.

 

Wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Jasła i Instytut Łukasiewicza wpisuje się w obchody 160. rocznicy powstania światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Jego podstawy stworzył… farmaceuta, Ignacy Łukasiewicz. Wynalazca lampy naftowej w latach 1857-1867 prowadził w Jaśle aptekę i równocześnie rozwijał przemysł wydobywczy. Był wzorowym pracodawcą, pionierem ubezpieczeń emerytalnych i filantropem troszczącym się o najsłabszych.

Gdyby Łukasiewicz żył dziś, z pewnością angażowałby się w rozwiązywanie aktualnych problemów. Wielkim wyzwaniem dla polityki społecznej jest starzenie się społeczeństwa. Dlatego – pamiętając o dziedzictwie Łukasiewicza – podejmujemy tę kwestię podczas spotkania w Jaśle – mówi Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza i moderator konferencji.

 

O problemie wielolekowości i wielochorobowości w geriatrii opowie dr med. Alicja Klich-Rączka z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr farm. Agnieszka Neumann-Podczaska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przedstawi zagadnienie opieki farmaceutycznej na konkretnych przykładach, a prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza omówi sposoby skutecznego komunikowania się z osobami starszymi. Prof. dr hab. n. med. Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opowie o przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych przez starszych pacjentów i o tym, jak lekarz i farmaceuta mogą wspomóc pacjenta pozostawionego sam na sam z terapią. Uczestnikiem spotkania będzie także dr farm. Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy. Fundacja od ponad dekady wspiera rozwój nauk farmaceutycznych i medycznych poprzez finansowanie badań naukowych oraz prowadzenie działań edukacyjnych.

 

Jednym z partnerów wydarzenia jest Naukowa Fundacja Polpharmy a patronem medialnym jest magazyn Farmacja Praktyczna.

 

źródło: www.instytutlukasiewicza.pl