Ziołowe mieszanki – naturalna pomoc w laktacji25 lipca 2013

ziolowe-mieszanki-naturalna-pomoc-w-laktacji

Kobieta w czasie karmienia piersią wymaga troskliwej opieki. Szczególnie że proces laktacji łatwo ulega zaburzeniom przez niewłaściwą dietę czy tryb życia. Należy pamiętać, że problemy, które mogą (a nie muszą) się pojawić w czasie karmienia, nie oznaczają zakończenia karmienia. Przydatne w pobudzeniu i podtrzymaniu laktacji mogą być naturalne preparaty ziołowe.

Proces wytwarzania mleka przez piersi rozpoczyna się zaraz po porodzie, wraz z odejściem łożyska. Odruch ssania u niemowlęcia jest najsilniejszy w pierwszej godzinie po porodzie. Jeśli nie ma przeciwwskazań (np. trudny poród), osesek powinien zostać położony przy piersi mamy bezpośrednio po porodzie. Bodziec, który powoduje pierwszy wypływ pokarmu, to ssanie. Aby proces karmienia przebiegał prawidłowo, należy podać dziecku brodawkę sutkową wraz z częścią otoczki. Tym sposobem niemowlę, dzięki naciskowi warg, języka, dziąseł może samo regulować ilość wypływającego mleka.

Zdarza się jednak, że proces laktacji nie zostanie prawidłowo zainicjowany (często z przyczyn niezależnych od matki). Może wynikać to np. z choroby noworodka lub zbyt wczesnego porodu (u wcześniaków odruch ssania może nie być jeszcze wykształcony). W tym celu stosuje się stymulację laktacji. Jednym ze sposobów jest przystawianie matce do piersi zdrowego dziecka, u którego odruch ssania jest dobrze ukształtowany. Jednak w takich okolicznościach występują silne utrudnienia, wynikające z tego, iż matka, często przygnębiona i zaniepokojona, nie potrafi lub nie chce karmić obcego dziecka.

Aby w okresie karmienia proces laktacji przebiegał prawidłowo, mama powinna dbać o dietę i tryb życia.

  • Istotny element menu to warzywa i owoce.
  • Kolejnym ważnym punktem żywienia karmiącej mamy są produkty zbożowe, z pełnego przemiału (pełnoziarniste i ciemne odmiany pieczywa, ryżu, mąki). Zawierają duże ilości błonnika zapobiegającego zaparciom. Są także bogate w minerały.
  • Kolejną ważną grupą produktów jest nabiał. To cenne źródło wapnia – dzięki niemu kości dziecka będą się prawidłowo rozwijały.
  • Dla matki karmiącej ważne jest chude mięso czerwone – źródło żelaza i witamin z grupy B.
  • Nie powinna ona zapominać także o rybach, zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Korzystnie wpływają one na rozwój układu nerwowego maluszka.

Nie unikajmy żadnej grupy produktów po urodzeniu dziecka, ale starajmy się pamiętać, co jemy i kiedy. Dzięki temu, jeśli maluszka boli brzuch, ma biegunkę lub jest marudny, łatwiej stwierdzimy, co wywołało taki stan.

Kolejny ważny element diety to płyny. Kobieta powinna przyjmować co najmniej 2 litry płynów dziennie. Może to być woda, soki naturalne (najlepiej niesłodzone), a także herbatki ziołowe lub owocowe. Raczej odradza się mocną herbatę, kawę oraz napoje energetyzujące (ze względu na zawartość kofeiny i teiny). Pamiętajmy także, że kawa i herbata mają właściwości odwadniające, a nie nawadniające. Alkohol podczas karmienia piersią jest zakazany. Każda ilość może być dla malucha niebezpieczna. Alkohol w szybkim czasie przedostaje się do pokarmu matki, a co za tym idzie do organizmu dziecka.

Wsparciem dla kobiety karmiącej są za to odpowiednio dobrane mieszanki ziołowe.

Anyż (Pimpinella anisum)
Owoce anyżu (Fructus Anisi) zawierają olejek eteryczny 1,5-3%, 28% tłuszczu, a także białka i cukry. Jest to jedna z najstarszych roślin leczniczych na świecie. Pobudza działanie wszystkich gruczołów wydzielania wewnętrznego, w tym także gruczołów mlecznych. Napar z anyżu podaje się w celu pobudzenia laktacji u karmiących matek. Wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne.

Koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.)
Jego owoce zawierają 6% olejków, flawonoidy, związki białkowe, olej tłusty. Koper włoski ma działanie mlekopędne, a dodatkowo działa wiatropędnie i rozkurczowo, zapobiegając kolkom u dziecka. Dobrze jest, jeżeli mieszanki ziołowe tego typu zawierają także składniki działające odprężająco i uspokajająco, jak np. melisa i lipa.

Liść melisy (Melissa officinalis)
Zawiera olejki eteryczne: cytral, cytronelal, garbniki i kwasy trójterpenowe. Wykorzystywane jest działanie uspokajające melisy.

Kwiatostan lipy (Tilia cordata Mill.)
Surowcem leczniczym są całe kwiatostany. Kwiat lipy zawiera flawonoidy (pochodne kwercetyny i kemferolu), garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminę PP oraz śluz. Lipa działa odprężająco. Bardzo uatrakcyjnia smak naparu laktacyjnego. Dzięki odpowiedniej diecie, trybowi życia oraz przy wsparciu mieszanek ziołowych mamy szansę sprawić, że okres karmienia przebiegał będzie spokojnie i prawidłowo.

 

autor: lek. med. Ireneusz Dulny
internista, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej