Student wynalazł nowy rodzaj opatrunku16 lipca 2013

-student-wynalazl-nowy-rodzaj-opatrunku

Karol Bocian, student Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Student – Wynalazca 2012/2013”. Bydgoszczanin opracował nowy rodzaj opatrunku z wykorzystaniem nanocelulozy.

W organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską konkursie wzięli udział studenci z całej Polski, którzy w trakcie nauki byli twórcami lub współtwórcami wynalazku, wzoru użytkowego bądź przemysłowego. Z nadesłanych projektów to właśnie praca Karola Bociana z UTP znalazła się wśród pięciu nagrodzonych.

Student czwartego roku biotechnologii wraz z zespołem stworzył nowy rodzaj opatrunków hydrożelowych. Młody badacz opracował projekt, w którego konstrukcji wykorzystał nanocelulozę.

Nasz opatrunek z nanocelulozy ma szereg właściwości leczniczych i przyspieszających gojenie się ran. Dzięki niemu rana oddycha, a blizny są mniej widoczne. Dodatkowo w innowacyjnym opatrunku znalazł się wyciąg z babki lancetowatej. W niej także znajdują się substancje aktywne, które przyspieszają gojenie – mówi Karol Bocian.

Żeby leczniczy kompres był jeszcze bardziej skuteczny, student dodał do niego nanosrebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze.  – Opatrunek doskonale  radzi sobie ze szczepami bakterii odpornymi nawet na silne antybiotyki, jak np. gronkowiec złocisty – tłumaczy laureat konkursu.

Dla 23-letniego studenta biotechnologia to nie tylko jego wizja na przyszłość, ale i pasja. – Daje dużo możliwości nowych odkryć. I jest jedną z dziedzin, która najszybciej się rozwija. Mnie osobiście to fascynuje – mówi Bocian.

źródło: Rynek Zdrowia