Ryzyko śmierci podczas operacji rośnie w weekendy17 lipca 2013

ryzyko-smierci-w-trakcie-operacji-rosnie-w-weekendy

Naukowcy z Imperial College London postanowili sprawdzić, czy termin operacji wpływa na powodzenie zabiegu oraz ilość ewentualnych komplikacji. Z ich badań wynika, że ryzyko śmierci podczas operacji wzrasta znacząco wraz z końcem tygodnia. Raport opublikowano w „British Medical Journal”.

Badacze przeanalizowali ponad 4 mln operacji przeprowadzonych w Anglii między 2008 a 2011 r. Według badaczy ryzyko śmierci jest najmniejsze, jeśli zabieg przeprowadza się w poniedziałek. W kolejne dni tygodnia ryzyko systematycznie rośnie.

Z pacjentów, którzy byli operowani w poniedziałek, zmarło średnio 5,5 na tysiąc chorych. Z tych, którzy trafili na stół operacyjny we wtorek – 6,2, w środę – 6,7, a w czwartek – 7. Z pacjentów operowanych w piątek zmarło 8,2 na tysiąc, czyli o 44 proc. więcej niż w poniedziałek. W przypadku operacji obciążonych największym ryzykiem różnice w tych danych są jeszcze większe.

W trudnych przypadkach umiera 20 z tysiąca pacjentów operowanych w poniedziałek, operowanych w piątek – 30,6, czyli o połowę więcej.

Chociaż autorzy unikają stawiania jasnej tezy co do przyczyn tak zaskakujących wyników badań, to formułują swoje podejrzenia. Według naukowców przyczyną różnic może być chociażby gorsza opieka w weekendy (mniej lekarzy, mniej doświadczony personel, słabszy dostęp do narzędzi diagnostycznych).
źródło: Guardian