Nawilżanie istotą pielęgnacji26 lipca 2013

Nawilżanie to podstawa codziennej pielęgnacji skóry – niezależnie od jej rodzaju i wieku. Wilgoć skóra czerpie od wewnątrz, dlatego głównym zadaniem kosmetyków nawilżających jest zapobieganie jej uciekaniu poprzez naskórek. Przesuszona cera sprawia wiele problemów, staje się sucha, szorstka, mniej odporna, a z czasem także bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Gdy jest dobrze nawilżona, wygląda młodziej, jest bardziej jędrna i ma mniej widocznych zmarszczek.

Woda stanowi ok. 60% wagi ciała. Jej ilość zależy od wieku, zawartości w ciele tkanki tłuszczowej oraz typu tkanki. Woda jest czynnikiem niezbędnym do życia – bez niej człowiek może przeżyć jedynie 3 dni. Zapotrzebowanie na wodę u dorosłej osoby wynosi 2 litry na dobę, a jej niedobór będzie szybko widoczny – także na cerze, która stanie się szorstka, matowa, pozbawiona jędrności. Problem suchej skóry może być efektem zaniedbań w pielęgnacji lub cechą wrodzoną – w obydwu wypadkach pomocne będzie regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających i ochrona skóry przed czynnikami wysuszającymi, takimi jak mocno nagrzane lub klimatyzowane powietrze, promienie UV, mróz czy długie przebywanie w samolocie. Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że będziemy narażeni na owe czynniki, ważne jest profilaktyczne zadbanie o intensywne nawilżenie skóry.

Skóra sucha

Zawartość wody w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem – dlatego nawet cera tłusta czy mieszana może z czasem stać się sucha, a nawet przesuszona. Pojęcie „skóra sucha” nie ma jak dotąd obowiązującej i jednolitej definicji. W piśmiennictwie spotyka się różne określenia tego stanu, np. xeroderma, xerosis, asteatosis. Skóra taka jest na ogół dość jasna i cienka, zazwyczaj zaczerwieniona na skutek prześwitywania naczyń krwionośnych oraz często matowa, z zamkniętymi i niewidocznymi porami. Cechuje ją brak połysku i powierzchniowe złuszczanie. Charakteryzuje ją szorstkość, zmniejszenie elastyczności i kruchość, uczucie ściągania, pieczenia, mrowienia i swędzenia. Na podłożu cery suchej powstają także choroby alergiczne, często towarzyszy jej także zwiększona wrażliwość na czynniki zewnętrzne.

Z czego wynika suchość skóry?

Problem ten dotyczy niezwykle dużej grupy osób. U niektórych stanowi przejściową dolegliwość lecz najczęściej pojawia się w pewnym wieku i ma różny przebieg. U osób ze skórą normalną pierwsze objawy trwałego wysuszenia pojawiają się z reguły w czasie zimowych mrozów lub jesienią, po słonecznych wakacjach. To zjawisko z czasem może się utrwalić. Następuje to najczęściej około trzydziestego roku życia, niekiedy jednak u osób ze skórą delikatną może wystąpić wcześniej, nawet w wieku dwudziestu lat. Cera sucha może być cechą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, związaną z niską aktywnością gruczołów łojowych. Stosowanie kosmetyków nawilżających staje się w takiej sytuacji koniecznością, często nawet dla osób, które pozornie nie widzą takiej potrzeby.

Czynniki utrzymujące wodę w naskórku

Woda obecna w naskórku pochodzi ze skóry właściwej. Przenika poprzez głębsze warstwy naskórka na powierzchnię (na zasadzie różnicy stężeń osmotycznych), skąd w ciągły sposób odparowuje z szybkością zależną od warunków zewnętrznych i sprawności działania skórnych mechanizmów hamujących parowanie. Mechanizmy hamujące naskórkową utratę wody działają dwojako:

  • na zasadzie zatrzymywania (wchłaniania) wody, czyli higroskopijności oraz
  • na zasadzie tworzenia barier nieprzenikliwych dla wody i pary wodnej.

Według mechanizmu higroskopijności działa naturalny czynnik nawilżający (NMF ), w skład którego wchodzą aminokwasy, kwas piroglutamionowy, mocznik, kwas moczowy, kreatynina, sole kwasu mlekowego, mikroelementy, fosforany i inne. Ilość NMF maleje w wyniku fizjologicznego starzenia się oraz w przebiegu różnych chorób skóry (łuszczyca, skłonności alergiczne). Jego uzupełnianie poprzez stosowanie kosmetyków z odtworzonym NMF -em jest jednym z bardziej wartościowych sposobów nawilżania skóry. Barierę nieprzenikliwą dla wody stanowią lipidy naskórka: ceramidy, fosfolipidy i kwasy tłuszczowe. Substancje te nazywa się czasem cementem międzykomórkowym. W dużej mierze to one decydują o tym, jaka objętość wody zostanie „wypuszczona” ze skóry, a także o tym, ile szkodliwych substancji z zewnątrz przeniknie do naskórka. Kremy zawierające lipidy cementu międzykomórkowego wpływają na stopień nawilżenia skóry, a także decydują o elastyczności i gładkości naskórka. Sprawnie działający płaszcz ochronny dla wody naskórka stanowią także kremy zawierające oleje roślinne i tłuszcze. Substancje te tworzą na powierzchni naskórka nieprzepuszczalny dla wody film ochronny.

Nie tylko na powierzchni

Prawidłowo nawilżony naskórek zawiera od 10 do 13% wody. Nawet niewielkie obniżenie tych wartości doprowadza do widocznych zmian. Woda jest plastyfikatorem naskórka, a ściślej – keratyny występującej w jego warstwie rogowej. Keratyna, decydująca o elastyczności i sprężystości naskórka, w przypadku odwodnienia przechodzi w nieelastyczną formę – o właściwościach kruchych i łamliwych. Z drugiej strony przewodnienie warstwy rogowej hamuje proces złuszczania zrogowaciałych komórek. Może to doprowadzić do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej naskórka, w której złuszczanie jest jednym z mechanizmów obrony przed inwazją bakterii oraz chemicznych i fizycznych czynników uszkadzających. Podstawowym czynnikiem utrzymującym wodę w skórze są glikozaminoklikany oraz kolagen. Z wiekiem zaczyna brakować obu substancji, a jedną z przyczyn takiej sytuacji jest obniżenie się poziomu krążących estrogenów u kobiet po 40. roku życia.

Główne składniki zapobiegające skórnej utracie wody

Hyaluronian sodu – czynnik nawilżający działający na zasadzie zatrzymywania wody (higroskopijności).

Witamina E – chroni przed uszkodzeniami lipidów naskórka, zapobiegając wysychaniu skóry.

Masło Shea – długo utrzymuje się na skórze, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy, zmiękcza skórę, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i przedwczesnym starzeniem się.

Olej awokado – bogaty w witaminy A, E, K i PP oraz chlorofil i nienasycone kwasy tłuszczowe, wykazuje dużą biozgodność z substancjami tłuszczowymi zawartymi w skórze. Znakomicie nawilża i natłuszcza skórę oraz stanowi naturalny filtr słoneczny.

Woski roślinne – mieszaniny związków o różnym charakterze chemicznym. Tworzą warstwę na liściach i owocach, chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiernym parowaniem wody. Na skórę działają kondycjonująco, natłuszczają ją i nawilżają, nie powodując świecenia.

Olej Canola – szczególnie bogaty w naturalną witaminę E o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym.

Squalan – doskonale adsorbuje się na skórze, zapobiega utracie wody, nadaje skórze miękkość i elastyczność, wygładza ją, nie pozostawiając tłustego filmu.

Olej bawełniany – zawiera kwas linolowy, dzięki czemu ogranicza utratę wody z naskórka i pozwala utrzymać naturalną ochronną barierę skóry. Zawiera także fitosterole i dużą zawartość naturalnych tokoferoli, które pełnią funkcję antyoksydacyjną. Posiada właściwości zmiękczające, odbudowuje naturalną lipidową warstwę w przypadku skóry suchej.

Wosk z oliwek – chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiska i zbyt dużą utratą wody.

Mocznik – związek biogenny, element NMF-u. Stanowi część składową naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Jest powszechnie stosowany w minimalizowaniu dysfunkcji skóry związanych z nadmierną suchością.

Kwas mlekowy – zaliczany do alfa-hydroksykwasów. Korzystnie wpływa na naskórek, skórę właściwą i mieszki włosowe, ułatwiając zatrzymanie wody.
Gliceryna – w naturalny sposób osłania skórę, przenikając do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry.

 

Nawilżanie z Pharmaceris A

Właściwości skóry suchej ma zazwyczaj skóra wrażliwa. Często się zdarza, że przesuszona, nieodpowiednio pielęgnowana skóra z czasem się uwrażliwia, ponieważ uszkodzona bariera hydrolipidowa przepuszcza więcej czynników drażniących i zaburzeniu ulegają mechanizmy odpornościowe i regeneracyjne skóry. Dlatego wśród preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej można znaleźć wiele dobrych substancji nawilżających, które dbają o odpowiednie nawodnienie skóry już na poziomie oczyszczania – nie naruszając bariery pH.

Preparaty z gamy Pharmaceris A przeznaczone są do pielęgnacji cery nadwrażliwej, skłonnej do alergii i podrażnień. Zostały przebadane klinicznie i dermatologicznie na osobach ze skłonnościami do chorób alergicznych skóry w niezależnych instytutach i uzyskały opinię kosmetyków bezpiecznych i delikatnych. Zawierają innowacyjne, zaawansowane naukowo formuły: Immuno-Prebiotic oraz Leukine-Barrier™, ukierunkowane na regulację systemu immunologicznego skóry oraz łagodzenie podrażnień. Dzięki nim stymulują wzrost ochronnej, fizjologicznej mikroflory naskórka, zmniejszając nadwrażliwość skóry. Przy szczególnej suchości skóry warto sięgnąć po następujące preparaty z serii Pharmaceris A:

NOWOŚĆ PHYSIO PURIC-GEL
Nawilżający fizjologiczny żel do mycia twarzy i oczu – szczególnie polecany do skóry wrażliwej, suchej ze skłonnością do podrażnień. Łagodnie oczyszcza skórę, minimalizując wystąpienie podrażnień. Delikatna baza myjąca, bez zawartości mydła oraz środków drażniących, jest zgodna z fizjologicznym pH skóry i nie narusza jej naturalnej bariery ochronnej. Wosk z mango oraz Glucam® wzmacniają naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, alantoina i D-pantenol koją i łagodzą istniejące podrażnienia. Żel wykazuje wysoki stopień tolerancji, nie wysusza naskórka, zapewniając skórze nadwrażliwej i suchej wysoki komfort stosowania. Formuła duoaktywna – z wodą lub bez użycia wody. Wyjątkowo łagodny i bezpieczny, bez parabenów, alergenów, mydła, SLS, SLES, barwników i kompozycji zapachowej.

VIT A-SENSILIUM
Lekki krem głęboko nawilżający do twarzy SPF 20 – krem do codziennej pielęgnacji skóry z tendencją do odwodnienia i przesuszenia. Długotrwale nawilża, wygładza oraz przywraca skórze miękkość i elastyczność . Wyselekcjonowane substancje nawilżająco-odżywcze (zielona alga, Glucam®, ekstrakt z trawy azjatyckiej, wosk z oliwek) wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry i chronią przed odwodnieniem oraz przesuszeniem naskórka w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Filtr SPF 20 chroni skórę przed działaniem UV.

Pharmaceris E – emolienty
Dla skóry suchej, bardzo suchej, atopowej i skłonnej do łuszczenia się oraz podrażnień rekomendowane są emolienty. Jest to grupa biologicznie obojętnych produktów, które zapobiegają suchości skóry poprzez działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Preparaty te pomagają w odtworzeniu bariery hydrolipidowej, uzupełniając obecne w skórze lipidy międzykomórkowe oraz substancje wiążące wodę w naskórku. Tworzą na skórze warstwę okluzyjną (ochronną).

EMOLI ACTI Kremowa emulsja do ciała

Dostarcza skórze substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego nawilżenia i regeneracji. Lanolina zapewnia odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, redukując wysuszenie i łuszczenie. Emulsja natychmiastowo łagodzi uczucie ściągnięcia i dyskomfort suchej skóry.

EMOLI ACTI Emolientowy krem odżywczy na noc

Synergiczne działanie aktywnych emolientów przywraca nawilżenie głębokich warstw naskórka, nadając skórze miękkość i elastyczność. Specjalistyczna receptura kremu, wzbogacona kompleksem lipidowym naśladującym składem i strukturą naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, pomaga uzupełnić braki w naturalnej naskórkowej warstwie ochronnej.

EMOLI ACTI Emolientowy krem nawilżający na dzień z SPF 20

Ma silne właściwości nawilżające, zmiękczające, wygładzające i delikatnie natłuszczające. Zastosowane w nim aktywne emolienty osłaniają skórę, jednocześnie stymulując w niej procesy odnowy i regeneracji. Wysoki filtr chroni skórę przed wysuszającym działaniem promieni UV.

Ochrona naczynek z Pharmaceris N
Skóra naczynkowa jest cienka i delikatna, dlatego potrzebuje intensywnego nawilżania. Ważnym etapem jej pielęgnacji jest delikatne oczyszczanie za pomocą łagodnych środków, które koją i nawilżają skórę, zmniejszają zaczerwienienia i uczucie ściągnięcia.

Z gamy Pharmaceris N, przeznaczonej do pielęgnacji cery naczynkowej, warto polecić zwłaszcza:

VIT A- CAPIL ARIL Krem nawilżająco-wzmacniający do twarzy SPF 20

Dzięki synergicznemu działaniu wosku z oliwek i gliceryny penetruje w głąb skóry, wiążąc i trwale utrzymując wodę w naskórku. Ekstrakt ze złotej algi wzmacnia hydrolipidowy płaszcz ochronny skóry, zapobiegając nadmiernemu ubytkowi wilgoci. Witamina PP działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, a kompleks tiotainy i tioproliny (posiadający zgłoszenie patentowe) neutralizuje wolne rodniki. Filtr SPF 20 chroni ją przed działaniem UV.

Nawilżanie cery tłustej z Pharmaceris T

Koniecznie trzeba pamiętać, że skóra tłusta, mieszana i trądzikowa również wymaga nawilżania. Stosowanie zbyt mocno wysuszających środków może z czasem doprowadzić do jej przesuszenia. Nowoczesne preparaty do tego typu skóry mają podwójne działanie: ograniczają wydzielanie sebum i łagodzą stany zapalne, jednocześnie dbając o odpowiedni poziom nawilżenia. W linii Pharmaceris T, przeznaczonej do pielęgnacji skóry trądzikowej, można polecić między innymi:

OCTO PIRO X® Kojący krem do twarzy

Koi, nawilża i natłuszcza skórę łojotokową oraz skłonną do nadmiernego łuszczenia się, szczególnie wokół skrzydełek nosa, między brwiami, na czole i w okolicy ust. Krem ogranicza nadmierne rogowacenie skóry, przywraca równowagę mikroflory naskórka i zmniejsza podrażnienia.
SEBOM ATT MOI STATIC Krem intensywnie nawilżający na dzień i na noc

Ma silne właściwości odżywcze i łagodzące. Polecany do pielęgnacji skóry ze skłonnością do łojotoku, powstawania zaskórników, z rozszerzonymi porami. Ekstrakt z błękitnej algi intensywnie łagodzi podrażnienia i stany zapalne, mikrogąbeczki wchłaniają nadmiar sebum. Biomimetyczny kompleks wspomaga odbudowę naturalnej funkcji ochronnej skóry, dzięki czemu zapewnia jej długotrwałe nawilżenie.

Nawilżanie z apteki

Preparaty dermokosmetyczne zawierają formuły, które w kompleksowy sposób dbają o nawilżenie różnych rodzajów skóry. Co ważne, ich działanie jest synergiczne z innymi aktywnymi składnikami, które odpowiadają na charakterystyczne potrzeby danej cery i rozwiązują jej problemy. To bardzo ważne, bo wiele osób – klientów aptek – nie docenia wagi nawilżenia dla zachowania dobrej kondycji skóry, np. trądzikowej i sięga po inne, bardziej „agresywnie” i wybiórczo działające produkty, które mogą doprowadzić do przesuszenia skóry lub pogłębić ten stan. Warto też podkreślać rolę emolientów w nawilżaniu, które mogą być stosowane nawet jako okresowa kuracja nawilżająca, np. po słońcu. Co ważne – ochrona UV to też jeden z czynników hamujących utratę wilgoci, dlatego latem zwracajmy na to szczególną uwagę stosując kremy ochronne.

autor: Monika Pasikowska
dr n. biochemicznych