Z migreną na wakacjach16 lipca 2013

z-migrena-na-wakacjach

Migrena potrafi skutecznie zepsuć najlepiej nawet zaplanowany wakacyjny wyjazd. Osoby, cierpiące na tę dokuczliwą chorobę z pewnością coś o tym wiedzą. Sprawdź, co przed wyruszeniem na urlop włożyć do apteczki, żeby migrena nie przeszkodziła Ci w wypoczynku!

Z pewnością osoby cierpiące na napady migrenowych bólów głowy zrobiłyby wiele, żeby przed wyjazdem na wakacje zostawić tę chorobą w domu. I byłoby ich niemało – na ataki migreny cierpi blisko 25% kobiet i 9% mężczyzn. Niestety, życie nie jest takie piękne. A migrena znacząco pogarsza jakość życia pacjenta i potrafi negatywnie wpłynąć na wakacyjny wypoczynek.

Migrena, czyli właściwie co?

Migrena to ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym, z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy. Wyróżnia się dwie postaci migreny: klasyczną i zwykłą.

Klasyczną migrenę zwiastuje często ostrzegająca aura lub objawy prodromalne, takie jak: zawroty głowy, zmiana zachowania, utrata łaknienia i zaburzenia wzroku w postaci błysków światła albo ciemnych plamek. W zwykłej migrenie objawy te nie występują, rozwija się ona nagle, gdy naczynia krwionośne ulegną rozszerzeniu, zwiększony przepływ krwi powoduje wówczas rwący ból głowy. W przypadku lekkich napadów migreny pacjent może pracować lub wykonywać inne zajęcia, jednak jego aktywność jest obniżona. W napadzie ciężkim pacjent przez ból jest zmuszony do położenia się w łóżku (zwykle w odizolowanym, ciemnym i cichym pomieszczeniu) i wymaga opieki.

Jak w każdej chorobie, tak i w migrenie, najskuteczniejsze jest leczenie przyczyn, a nie tylko łagodzenie jej objawów. Problem w tym, że wielu chorych nie jest w stanie znaleźć konkretnej przyczyny pojawiającej się migreny. Dlatego tak istotna jest edukacja pacjentów na temat przyczyn, które mogą prowokować wystąpienie bólu. Farmaceuta może powiedzieć pacjentowi wyjeżdżającemu na urlop, aby zwrócił uwagę na następujące czynniki, które mogą powodować napady migrenowe:

  • brak lub nadmiar snu
  • artykuły spożywcze zawierające tyraminę (np. sery pleśniowe) i fenyloetyloaminę (np. czekolada)
  • leki rozszerzające naczynia krwionośne i leki przeciwzapalne
  • intensywne zapachy
  • wysiłek fizyczny i niektóre ćwiczenia (kręcenie głową, skłony)
  • ekspozycja na światło
  • brak jedzenia – głód powoduje spadek glukozy we krwi
  • zmiany ciśnienia atmosferycznego i pogody
  • doustne środki antykoncepcyjne
  • nadużywanie alkoholu

Apteczka chorego

Ważne jest, aby pacjent umiał rozpoznawać u siebie zbliżający się napad migreny i mógł jak najszybciej podjąć leczenie – nim ból stanie nie do zniesienia. Przed wyjazdem powinien więc udać się do lekarza prowadzącego, aby uzyskać receptę na stosowany przez siebie lek przeciwmigrenowy i zabrać go ze sobą. Szczególnie, że na urlopie dostęp do lekarza często jest utrudniony. Szybkie przyjęcie leku pozwoli zapobiec rozwinięciu się napadu. W Polsce lekarze najczęściej zalecają preparaty zawierające sumatryptan.

 

autor: dr n. med. Leszek Marek Krześniak