Drukarka 3D pomocą w przeszczepie twarzy22 lipca 2013

-drukarka-3d-pomoca-w-przeszczepie-twarzy

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w medycynie przybiera coraz ciekawsze formy. W czasie sławnego już przeszczepu twarzy dokonanego w Centrum Onkologii w Gliwicach, wykorzystano drukarki 3D.

Podczas zabiegu lekarze wykorzystali trójwymiarowe wydruki modeli czaszki pacjenta i zdrowego człowieka. W udanym przeprowadzeniu przeszczepu twarzy lekarzom pomogli specjaliści z firmy n-LAB.

Za pomocą trójwymiarowej drukarki stworzyli modele, które ułatwiły lekarzom między innymi weryfikację położenia przeszczepianych tkanek. Po konsultacjach z lekarzami oraz na podstawie danych zebranych w czasie tomografii komputerowej, stworzono cztery wydruki. Urządzenie 3D stworzyło modele, wykorzystując płynną żywicę poliakrylową, utwardzaną światłem ultrafioletowym. Naukowcy wydrukowali dwa modele zniszczonej czaszki pacjenta i dwa modele czaszki zdrowej osoby o podobnej budowie – wszystkie w skali 1:1.

W trakcie przygotowywania trójwymiarowego modelu na ekranie komputera zauważalne były znaczne uszkodzenia analizowanej twarzoczaszki. Największym wyzwaniem był wymagany bardzo krótki czas analizy problemu i konieczność błyskawicznego dostarczenia trójwymiarowych modeli do Centrum Onkologii – powiedział dr Marcin Binkowski z laboratorium n-LAB. Naukowcy liczą, że w przyszłości wydruków 3D będzie można używać jako gotowych protez.

źródło: E-prototypy