Ziołowe mieszanki – naturalna recepta na zdrowie w trudnościach z zasypianiem7 czerwca 2013

ziolowe-mieszanki-naturalna-recepta-na-zdrowie-w-trudnosciach-z-zasypianiem

Prawidłowy sen jest niezbędnym elementem zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest dbanie o wysoką jakość wypoczynku nocnego. W przypadku problemów z zasypianiem pomogą odpowiednio dobrane zioła oraz zmiana nawyków związanych ze snem.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze snem?

Prawdopodobnie nie ma osoby, która nigdy nie cierpiałaby na okresowe zaburzenia snu. Problemy ze snem przejawiają się na różne sposoby. Polegają między innymi na: problemach z zasypianiem, zbyt wczesnym budzeniu się, wybudzaniu się wielokrotnie w ciągu nocy oraz na niskiej jakości snu. Każdy, kto choć raz doświadczył bezsenności wie, jak duży wpływ ma ona na życie codzienne – pojawiają się problemy z koncentracją, drażliwość, apatia, zmęczenie. Jeżeli problemy ze snem pojawiają się często, lub utrzymują długo należy zasięgnąć porady lekarskiej. Lekarza trzeba poinformować o przyjmowanych lekach (nawet preparatach ziołowych), suplementach diety, piciu kawy, herbaty, nałogach oraz trybie życia. Te dane ułatwią postawienie diagnozy oraz skuteczne leczenie.

Przyczynami bezsenności mogą być takie czynniki jak:

  • stres,
  • przemęczenie,
  • praca w systemie zmianowym,
  • komplikacje życiowe (zmiana pracy, otoczenia, śmierć bliskiej osoby, rozstanie, rozwód),
  • choroby somatyczne (np. nadczynność tarczycy),
  • przyjmowane przez pacjenta leki,
  • niewłaściwa dieta,
  • zaburzenia psychiczne (np. depresja),
  • niewłaściwe nawyki związane z trybem życia.

Wspomaganie pacjentów

Jeśli insomnia jest przewlekła, należy skorzystać z porady lekarskiej. Z bezsennością okresową można jednak walczyć za pomocą sprawdzonych sposobów. Na początek warto podpowiedzieć pacjentowi, aby unikał produktów mogących powodować zaburzenia zasypiania, takich jak kofeina, mocna herbata czy papierosy. Osobom cierpiącym na zaburzenia snu zaleca się, aby unikały drzemek w ciągu dnia oraz codziennie kładły się spać o tej samej godzinie. Aby przyspieszyć zasypianie poleca się także aktywność fizyczną, która jest sprzymierzeńcem dobrego snu. Błędem jest jednak wykonywanie intensywnego wysiłku późnym wieczorem. Podczas ruchu podnosi się ciśnienie, a to może utrudnić zasypianie. Dlatego zaleca się, aby sport uprawiać najpóźniej 3-4 godziny przez udaniem się do łóżka.

Do ważnych elementów higieny snu należą także: odpowiednio dobrany materac i poduszka, a także wywietrzona sypialnia z temperaturą pomieszczenia utrzymywaną w granicach 20-21 stopni.
Ważnym sposobem na radzenie sobie z bezsennością i nadpobudliwością nerwową są mieszanki ziołowe.

Pamiętajmy, że aby ich działanie było jak najbardziej skuteczne, zaleca się picie mieszanek ziołowych regularnie, przez dłuższy czas (ok. czterech, pięciu tygodni). Do sprawdzonych ziół pomocnych w leczeniu bezsenności należą: melisa, chmiel oraz lawenda. Kompozycja tych trzech ziół zapewni wspomaganie pacjentów, którzy mają trudności w zasypianiu.

Melisa (Melisa officinalis)

To najbardziej znany ziołowy lek na zaburzenia związane ze snem i nadpobudliwością nerwową. Zawiera olejek lotny (cytrol, geraniol, linalol) garbniki, gorycz, trójterpeny, kwasy organiczne, śluzy i witaminy.

Dzięki zawartości olejków eterycznych i garbników posiada właściwości łagodzące nadmierne pobudzenie układu nerwowego, dlatego jest stosowana w stanach nerwicowych, depresji oraz przy obniżonym nastroju i bezsenności. Melisa normalizuje strukturę snu i przyspiesza zasypianie. Jest także użytecznym lekarstwem wtedy, gdy nerwowość i depresja powodują dyskomfort.

Melisa działa relaksacyjnie łagodzi także objawy PMS (obniżony nastrój, niecierpliwość, bezsenność, itp). W połączeniu z lipą, melisa lekarska delikatnie obniża ciśnienie krwi, co także może ułatwiać zasypianie.

Chmiel (Humulus lupulus)

Szyszki chmielu zawierają olejek lotny (humulen, myrcen, farnezan), mieszaninę żywic (humulon, lupulon), flawonoidy, garbniki, oraz cholinę. W chmielu występują także woski i związki tłuszczowe. Chmiel działa uspokajająco.

Zalecany jest głównie jako środek uspokajający w stanach wyczerpania nerwowego, nadpobudliwości nerwowej i bezsenności. W wielu przypadkach lupulina jest skuteczniejsza od waleriany. Jej działanie jest określane często jako lekko hipnotyczne. Ważne jest także działanie bakteriostatyczne chmielu.

Lawenda (Lavendula officinalis)

Kwiaty lawendy zawierają olejki lotne (octan linalolu, linalol, geraniol), garbniki i antocyjany. Napar z lawendy znajduje zastosowanie w stanach niepokoju, trudnościach z zasypianiem, nerwicach oraz dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Lawenda tonizuje układ nerwowy, ma także działanie wspomagające przy zaburzeniach nastroju. Kąpiele z dodatkiem kwiatu lawendy zmniejszają napięcie mięśni, łagodzą stany napięcia nerwowego, lęki, depresję, a także ułatwiają zasypianie.