Uwaga na alergię!21 czerwca 2013

uwaga-na-alergie-

Z okazji Światowego Dnia Astmy lekarze zwracali uwagę na fakt, że osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa są bardziej narażeni na rozwój astmy. To choroba, która w razie nagłej niewydolności oddechowej może prowadzić nawet do zgonu pacjenta.

 

Na astmę choruje w Polsce ok. 4 – 5 mln osób. Jak podkreśliła prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala, ordynator Oddziału Alergologii i Immunologii Klinicznej oraz Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w przypadku alergicznego nieżytu nosa leki bez recepty powinno się stosować jedynie doraźnie, np. kiedy pacjent nie ma możliwości natychmiastowego dostępu do lekarza. W takiej sytuacji pacjenci często stosują leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty, które szybko usuwają objawy nieżytu, nie leczą jednak z alergii.

Prof. Barbara Rogala zaznacza: „Podkreślam jednak z całą mocą, nie kończmy na tym etapie, ale skontaktujmy się z lekarzem, który zdiagnozuje, czy rzeczywiście ta dolegliwość jest alergią.

Każdy lek to produkt chemiczny, wiele osób może mieć przeciwwskazania do stosowania tego konkretnego preparatu, więc kontynuowanie samoleczenia może być niebezpieczne. Alergiczny nieżyt nosa kilkunastokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju astmy u dotkniętego tą dolegliwością pacjenta, dlatego znowu nawołuję, jedna wizyta u lekarza pokaże, co powinniśmy robić, aby temu zapobiec, wyjaśni, czy są wskazania do leczenia odczulającego, które potrafi tak przestroić układ immunologiczny, aby zminimalizować ryzyko rozwoju astmy”.

 

źródło: PAP