Pierwsza nerka z hodowli4 czerwca 2013

-pierwsza-nerka-z-hodowli

Naukowcom z USA udało się stworzyć w laboratorium nerkę zdolną produkować mocz i oczyszczać organizm z toksycznych substancji

 

Mimo że pierwsza nerka z hodowli przeznaczona była dla szczura, nie umniejsza to wagi odkrycia. W przyszłości może stać się szansą dla tysięcy chorych, którzy czekają na przeszczep nerki lub muszą się poddawać częstym dializom.

Zespół kierowany przez doktora Haralda Otta z Massachusetts General Hospital posłużył się metodą podobną do tej, dzięki której udało się już wyhodować pęcherz moczowy i tchawicę. Wyhodowane w laboratorium nerki były w stanie osiągnąć 23% wydajności normalngo zdrowego organu. Po wszczepieniu do organizmu zwierzęcia wydajność jednak wyraźnie spadła – do poziomu około 5%. Jednak, jak podkreśla dr Ott, wyniki tych badań są bardzo obiecujące.

Tym bardziej, że taka wydajność pracy nie odbiega wiele od wydajności obserwowanej u chorych poddawanych dializom. Przystosowanie tej techniki do warunków „ludzkich” to kolejne, kluczowe zadanie, z którym będą musieli zmierzyć się naukowcy.

 

źródło: Science News