„Partnerstwo w Leczeniu. Lekarz – Pacjent – Rodzina”20 czerwca 2013

-partnerstwo-w-leczeniu-lekarz-pacjent-rodzina

Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” wraz z Naukową Fundacją Polpharmy zainaugurowały ogólnopolską kampanię edukacyjną „Partnerstwo w Leczeniu. Lekarz – Pacjent – Rodzina” pod hasłem „Leczę się skutecznie – przestrzegam zaleceń lekarza”.

 

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem niewystarczającej współpracy pracowników medycznych z pacjentem i jego rodziną w leczeniu oraz profilaktyce chorób przewlekłych. Chodzi także o podkreślenie roli edukacji na temat barier oraz czynników sprzyjających przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych oraz promocję dobrych praktyk współpracy lekarza z pacjentem w procesie leczenia.

Jak wskazują badania Naukowej Fundacji Polpharmy, co czwarty chory w Polsce nie stosuje się do zaleceń terapeutycznych. Konsekwencje nieprzestrzegania zaleceń lekarskich są kosztowne zarówno dla pacjenta, jak i systemu ochrony zdrowia. Z tego powodu zmniejsza się dramatycznie skuteczność leczenia, następuje wzrost zapotrzebowania na kolejne porady lekarskie, dodatkowe badania, czasami konieczna jest hospitalizacja, pojawiają się koszty finansowe związane z leczeniem bardziej zaawansowanych stanów chorobowych.

 

partnerstwo-w-leczeniu-lekarz-pacjent-rodzina-1 

 

Z badań prowadzonych przez prof. Przemysława Kardasa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wynika, że dodatkowe koszty jakie ponosi z tego tytułu system opieki zdrowotnej w Polsce można szacować na ok. 6 mld zł rocznie (tyle ile wydaje NFZ na podstawową opiekę zdrowotną). „W ramach kampanii chcemy doprowadzić do spotkania wszystkich stron biorących udział w procesie leczenia i rozmawiać o warunkach skutecznej współpracy. Okazją ku temu będą debaty zdrowotne odbywające się w różnych regionach Polski m.in. w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku” – mówi Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”.

 

źródło: Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o.