Nadzieja w leczeniu szpiczaka5 czerwca 2013

-nadzieja-w-leczeniu-szpiczaka

W japońskim Kioto odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona szpiczakowi – chorobie nowotworowej układu krwiotwórczego

 

Jednym z ważnych wydarzeń w ramach tej konferencji było wystąpienie naukowca pochodzenia polskiego, profesora Andrzeja Jakubowiaka. Przedstawił on obiecujące wyniki badań klinicznych nowej metody leczenia szpiczaka.

Badania dotyczyły terapii skojarzonej, zastosowanej u pacjentów w podeszłym wieku z wcześnie zdiagnozowanym szpiczakiem mnogim. Terapia ta opiera się na zaproponowanej przez zespół profesora Jakubowiaka kombinacji trzech rodzajów substancji aktywnych: immunomodulatora, inhibitora proteasomu oraz przeciwzapalnego glikokortykosteroidu. Uzyskane wyniki okazały się bardzo ciekawe.

Ze wstępnych wyników badań klinicznych wynika, że w grupie pacjentów w wieku około 70 lat aż w 60% przypadków udało się doprowadzić do całkowitej, trwałej remisji choroby. Co więcej, redukcja nowotworu o co najmniej połowę miała miejsce częściej niż u 9 na 10 pacjentów. Dodatkowo okazało się, że terapia skojarzona nie nasila skutków ubocznych leczenia. Wyniki tych badań dają więc nadzieję, na opracowanie nowej, skutecznej metody leczenia.

 

źródło: PAP