Ile kosztują nocne dyżury?26 czerwca 2013

ile-kosztuja-nocne-dyzury-

Znamy odpowiedź na pytanie, jaki jest koszt nocnych dyżurów. W czasie dokonywania obliczeń przyjęto, iż średni czas dyżuru nocnego to około 10 godzin

 

Całkowity koszt pracy magistra farmacji dyżurującego w nocy, w dni powszednie kształtuje się na poziomie 26 zł za godzinę. Za to w weekendy i dni świąteczne 34,50 zł za godzinę. Dodatkowo dodano koszt pracy farmaceuty w weekendy i święta w godzinach dziennych (34,50 zł/godz.). W 2013 r. liczba dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt wynosi 114.

 

Analiza została wykonana przez Wielkopolską Izbę Aptekarską, a obliczenia oparto na liczbie aptek dyżurujących w tym właśnie okręgu. 52 dyżurujące apteki przemnożono przez 365 dni w roku. Otrzymano wynik 18980 dyżurów nocnych rocznie. Do tego dodano 5928 dyżurów w weekendy i dni świąteczne. Przyjmując założenie, że średni koszt godziny pracy dyżurującego magistra farmacji to 29,90 zł, obliczono, że na terenie Wielkopolski całkowite wydatki na zapewnienie stałego dostępu do aptek to ok. 7,3 mln zł rocznie.

 

Dyżury w porze nocnej są rzeczą nieopłacalną dla aptek jako podmiotów gospodarczych” – przekonywał dr Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

 

 

źródło: Rynek Zdrowia