Dermokosmetyki: S jak skuteczna ochrona przeciwsłoneczna2 czerwca 2013

dermokosmetyki-s-jak-skuteczna-ochrona-przeciwsloneczna

Promieniowanie UV jest niezbędne do życia. Stymuluje powstawanie w organizmie witaminy D, tak ważnej dla jego funkcjonowania. Jednak słońce potrafi przynieść także nieprzyjemne skutki, takie jak przyspieszenie fotostarzenia się skóry oraz zwiększenie ryzyka pojawienia się czerniaka. Przed niekorzystnym wpływem słońca warto się zabezpieczać przez kompleksową ochronę skutecznymi i komfortowymi w stosowaniu dermokosmetykami ochronnymi z linii Pharmaceris S.

Nadal wiele osób nie ma wiedzy, jak dużo szkód – łącznie z zachorowaniem na czerniaka, przyspieszeniem starzenia się skóry, wywołaniem nadwrażliwości ma promienie ultrafioletowe, rozszerzeniem drobnych naczyń krwionośnych czy tworzeniem się przebarwień – może spowodować nierozważne korzystanie ze słońca. Dlatego tak ważną rolą, także farmaceutów, jest budowanie świadomości wśród pacjentów i konsumentów znamiennego wpływu kremów ochronnych na skórę.

UVA i UVB – za co odpowiadają?

Promieniowanie słoneczne jest promieniowaniem elektromagnetycznym i obejmuje następujące typy promieni:

  • Promieniowanie podczerwone (800-3000 nm) – IR, które jest odpowiedzialne za odczuwane przez nas ciepło.
  • Światło widzialne (400-800 nm) – na ten rodzaj promieniowania reaguje siatkówka naszego oka. Dzięki niemu widzimy kolory.
  • Promieniowanie UV (200-400 nm) – szczególnie szkodliwe dla naszej skóry, które dzieli się na:UVA – wnika głęboko do skóry właściwej. Uszkadza włókna kolagenowe, odpowiadając za szybsze starzenie się skóry. Może wywoływać alergie słoneczne objawiające się zaczerwienieniem, swędzeniem oraz wysypką. UVA stanowi 95% promieniowania docierającego do Ziemi. UVB – działa na nasz naskórek, wywołując opaleniznę. Powoduje oparzenia słoneczne i rumień. UVC – praktycznie nie dociera do powierzchni Ziemi.

Fototypy i wytwarzanie melaniny

Opalenizna to reakcja obronna skóry na promienie ultrafioletowe. Zmiana barwy skóry powstaje w następstwie uaktywnienia melanocytów (komórek skóry produkujących melaninę) pod wpływem UV. Każdy człowiek ma zakodowaną genetycznie liczbę melanocytów. Jednak kolor cery nie jest zdeterminowany ilością melanocytów, a ich aktywnością, sposobem wytwarzania i rodzajem barwnika. Aby precyzyjnie przygotować się do sezonu letniego i skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UVA/UVB warto poznać swój fototyp skóry. Najczęście występujące fototypy skóry w Polsce

dermokosmetyki-s-jak-skuteczna-ochrona-przeciwsloneczna-1

Jak przebiega proces fotostarzenia się skóry?

Wpływ uszkadzających czynników środowiska objawia się przede wszystkim przedwczesnym starzeniem się skóry, najbardziej widocznym w miejscach eksponowanych na przewlekłe działanie promieniowania ultrafioletowego – na skórze twarzy i rąk. W tych obszarach aż 80% wszystkich zmian wywoływanych jest przez UV. Aby uniknąć przedwcześnie występujących objawów starzenia się skóry warto odpowiednio ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV poprzez specjalistyczne preparaty zawierające filtry ochronne. Zmiany charakterystyczne dla procesu starzenia zewnątrzpochodnego w skórze wywołane są bezpośrednim działaniem promieni UVA i UVB oraz ich działaniem pośrednim związanym z wywołaniem reakcji zapalnej w komórkach skóry. Promienie UVA odgrywają dużą rolę w powstawaniu słonecznych zmian degeneracyjnych tkanki łącznej, niszczą kolagen, sprzyjają powstawaniu dermatoz i nowotworów skóry. Mogą też – podobnie jak promienie podczerwone – doprowadzać do uszkodzenia naczyń włosowatych i zaburzeń ukrwienia skóry. Promienie UVB są odpowiedzialne za rumień słoneczny i poparzenia skóry oraz odgrywają decydującą rolę w powstawaniu zmian przednowotworowych i nowotworów skóry (mają działanie mutagenne). Około 10% promieni UVB przenika do skóry właściwej, uszkadzając włókna podporowe. Promienie UVB stymulują w naskórku wydzielanie interleukiny 1 (IL-1) pośredniczącej w powstawaniu reakcji zapalnej. W skórze właściwej dochodzi do zwiększonej syntezy i wzrostu aktywności metaloproteinaz rozkładających włókna kolagenowe, co doprowadza do zmniejszenia gęstości i utraty właściwości tkanki podporowej skóry. Najbardziej charakterystycznym objawem histologicznym przewlekłego działania promieniowania UV na skórę jest zjawisko elastozy (elastosis), definiowane jako nagromadzenie w skórze właściwej nieprawidłowych włókien elastylowych. Zjawisko to nie występuje w skórze chronionej, nawet u osób starszych.

Jak niwelować skutki działania UV?

Negatywne skutki nadmiernego opalania można zniwelować tylko do pewnego stopnia. Do zalecanych działań należy profilaktyka, czyli działanie „przed”. Systematyczna ochrona skóry i jej prawidłowa pielęgnacja mogą sprawić, że stan skóry może ulec znacznej poprawie. Zawarte w recepturach kosmetyków filtry, substancje aktywne, takie jak enzymy naprawiające uszkodzenia, substancje ochronne (np. antyoksydanty) mogą sprawić, że uszkodzeń będzie mniej, a już obecne szybko zostaną naprawione. Dobry i bezpieczny krem powinien być dodatkowo wodoodporny, bezzapachowy, a także zawierać składniki pielęgnacyjne, chroniące przed przesuszeniem skóry. Dlatego niektóre z preparatów ochronnych wzbogacone są o drogocenne składniki pielęgnacyjne (takie jak masło Shea, alantoina, witamina E, Lactil®), które dodatkowo poprawiają kondycję skóry odżywiając i regenerując naskórek.

Kod filtrów UV

Pharmaceris S to linia sprawdzonych i skutecznych dermokosmetyków ochronnych, opracowanych zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, która w 2006 r. rekomendowała wszystkim krajom UE ujednolicenie systemu oznaczeń kremów z filtrami. Zgodnie z tymi wskazówkami kosmetyki do opalania dzielą się na 4 poziomy ochrony. Niska ochrona: faktory 6 i 10 (kremy do opalania nie mogą zawierać SPF niższego niż 6 – te są zarezerwowane np. dla samoopalaczy). Średnia ochrona: faktory 15, 20 i 25. Wysoka ochrona: faktory 30 i 50 oraz bardzo wysoka ochrona – faktor 50+ (zatrzymuje on ok. 98% promieniowania UV). Na kremach nie ma informacji o wysokości faktora UVA (nie ma jednolitych standardów jego wyznaczania), ale zgodnie z zaleceniami europejskimi powinien on stanowić 1/3 filtrów w kosmetyku.

Co oznacza SPF?

Sun Protection Factor to międzynarodowy wskaźnik określający wysokość ochrony przed UVB, które są odpowiedzialne za pojawienie się rumienia. SPF oznacza, jak długo można przebywać na słońcu po aplikacji dermokosmetyku, aby nie narazić się na poparzenie słoneczne. Wylicza się go w następujący sposób: 15 minut x wysokość SPF (np. 15) = 225 minut. 15 minut to czas uznany za potrzebny do wniknięcia w skórę tzw. „minimalnej dawki rumieniowej” (MED – Minimal Erythemal Dose) wywołującej zaczerwienienie skóry. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość SPF wylicza się uwzględniając zastosowanie 2 mg kremu na 1 cm2.

Wysoka ochrona z Pharmaceris S

Gama Pharmaceris S to preparaty o najwyższych filtrach, z których bezpiecznie mogą korzystać także osoby o skórze delikatnej, wrażliwej i problemowej. Zostały stworzone przez naukowców z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris. Zawierają specjalny system fotostabilnych filtrów UVA i UVB, o podwójnym mechanizmie działania anty-UV (odbijania i pochłaniania promieni słonecznych) dla zapewnienia skutecznej i wysokiej ochrony przed intensywnym nasłonecznieniem i jego niekorzystnymi skutkami. Preparaty z serii Pharmaceris S nie zawierają alergenów, barwników oraz substancji zapachowych. Na nadchodzący sezon Pharmaceris S proponuje następujące produkty: Hydrolipidowy ochronny krem do twarzy SPF 50+, dostosowany również do potrzeb skóry dzieci i niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. Zapewnia ponad 98% ochronę anty-UV oraz minmalizuje ryzyko powstawania zmian barwnikowych i przebarwień. Zawarty w nim dwutlenek tytanu zapobiega fotostarzeniu i reakcjom fotouczulającym – minimalizując ryzyko powstawania podrażnień. Masło Shea łagodzi i odżywia naskórek oraz zapobiega jego przesuszeniu. Nawilżający krem ochronny do twarzy SPF 30 zapewniający ochronę anty-UV na poziomie 96%. Zawiera odżywcze masło Shea oraz alantoninę o właściwościach łagodzących. Polecany również do stosowania przy leczeniu dermatologicznym oraz po zabiegach medycyny estetycznej w celu ochrony skóry przed przebarwieniami. Wodoodporny, szybko się wchłania, nie pozostawia na skórze lepkiej warstwy. Przywraca skórze elastyczność, gładkość i aksamitną miękkość. Hydrolipidowy ochronny balsam do ciała SPF 50+ dzięki fotostablinym filtrom zapewnia ochronę anty-UV i uzupełnia niedobory lipidów. Głęboko nawilża i odżywia skórę, zabezpieczając naskórek przed nadmiernym wysuszeniem. Witamina E przyspiesza odnowę naskórka oraz chroni przed fotostarzeniem. Alantoina koi i łagodzi podrażnienia powstałe w wyniku ekspozycji skóry na słońce. Preparat jest wodoodporny – dostosowany do potrzeb osób aktywnych. Nawilżająca emulsja ochronna do ciała SPF 30 zapewnia skuteczną i wysoką ochronę przed intensywnym nasłonecznieniem i jego niekorzystnymi skutkami oraz minimalizuje ryzyko powstawania zmian barwnikowych i przebarwień. Nawilża i odżywia skórę, zabezpieczając naskórek przed nadmiernym wysuszeniem. Koi podrażnienia powstałe w wyniku ekspozycji skóry na słońce. Preparat wodoodporny – dostosowany do potrzeb osób aktywnych. Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.

Ochrona najmłodszych

Skóra dzieci wymaga szczególnej ochrony, bo do 3. roku życia jest pozbawiona naturalnej odporności na słońce, a jej poparzenie zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości czerniaka. Pharmaceris S proponuje dla najmłodszych od 6. miesiąca życia dwa kremy do twarzy i ciała: SPF 30 oraz SPF 50+. Są wodoodporne, szybko się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze lepkiej warstwy, co zapewnia komfort aplikacji i stosowania. Nie tylko skutecznie chroniąskórę maluchów przed słońcem, ale też intensywnie ją pielęgnują. Kremy zawierają też więcej filtrów UVA niż ilość zalecana przez KE. Zostały przebadane klinicznie i dermatologicznie, otrzymały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Są to: Krem ochronny na słońce do twarzy i ciała SPF 50+ dla niemowląt i dzieci. Zawarty w kremie olej z passiflory, łagodzi podrażnienia oraz niweluje negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Kwas foliowy dodatkowo chroni komórki skóry przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Olejowy ekstrakt ze „złotej” algi zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, zapobiegając przesuszeniom i nadmiernej utracie wody z naskórka. Jest wodoodporny, szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej i lepkiej warstwy. Krem ochronny na słońce do twarzy i ciała SPF 30 dla niemowląt i dzieci Zawiera fotostabilne filtry UVA i UVB oraz odżywcze masło Shea, które długotrwale nawilża skórę, zapobiegając przesuszeniom, a także kojącą i łagodzącą podrażnienia alantoinę. Ma wodoodporną formułę, szybko wchłaniającą.  Nie pozostawia tłustej i lepkiej warstwy. Dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia, a także dla osób ze skórą nadwrażliwą, podatną na alergię na słońce i filtry chemiczne polecane jest stosowanie delikatnego kremu barierowego, polecanego przez cały rok, dla noworodków, niemowląt i dzieci – od chwili narodzin z serii Pharmaceris B. dermokosmetyki-s-jak-skuteczna-ochrona-przeciwsloneczna-2 Bezpieczny krem ochronny SPF 50+ oparty na 100% filtrach mineralnych odbija i rozprasza promienie słoneczne zapewniając bardzo wysoką ochronę skóry przed intensywnym nasłonecznieniem i jego niekorzystnymi skutkami. Tworzy na powierzchni skóry ekran mineralny. Minimalizuje powstawanie uszkodzeń i poparzeń słonecznych. Krem w znacznym stopniu neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za reakcje fotouczulające i hamuje skłonności do alergii, podrażnień, świądu oraz wyprysków słonecznych. Higroskopijne cząsteczki wspomagają regenerację naskórka, likwidują objawy ściągnięcia i napięcia skóry oraz chronią ją przed wysuszeniem.   Dodatkowo, gamę Pharmaceris S uzupełniają: SOS łagodzący preparat z D-pantenolem po przedawkowaniu słońca. Polecany dla skóry podrażnionej w wyniku opalania i przedawkowania słońca, a także przy leczeniu dermatologicznym oraz po zabiegach medycyny estetycznej w celu ukojenia i złagodzenia podrażnień skóry. Preparat przynosi natychmiastową ulgę skórze, działa jak kojący kompres. Wzbogacony o innowacyjny kompleks nawilżający oraz alantoinę zmniejsza rumień słoneczny, zapewniając delikatne uczucie chłodu i ukojenia. Delikatny balsam brązujący do ciała pozwoli cieszyć się ładną opalenizną osobom o delikatnej, wrażliwej lub problemowej skórze, która nie może być eksponowana na słońce. Balsam wzmacnia naturalny kolor skóry, nadając stopniowo efekt równomiernej i zdrowej opalenizny bez narażania skóry na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Zawarty w recepturze innowacyjny kompleks substancji aktywnych Lactil® intensywnie nawilża i odżywia skórę. Preparat jest przyjemny w użyciu, nie pozostawia na skórze smug i lepkiej warstwy. Nie brudzi ubrań.

Jak stosować kremy ochronne?

Bardzo ważna jest ilość oraz częstotliwość aplikacji kosmetyku. Warto nakładać go 20 – 30 minut przed ekspozycją na słońce, w postaci grubej warstwy, najlepiej w ilości ok. 2 mg/cm2. Preparaty wodoodporne po kontakcie z wodą tracą część swoich właściwości ochronnych, dlatego potrzebna jest ich kilkukrotna aplikacja podczas ekspozycji na słońce. Wysokość współczynnika chroniącego przed promieniowaniem należy dostosować do typu skóry oraz do tego, czy skóra wcześniej była już eksponowana na słońce. Szczególnej ochrony wymaga bardzo jasna karnacja oraz skóra dzieci.

Dlaczego kremy z apteki?

Najczęściej po specjalistyczne kremy ochronne do aptek trafiają osoby ze skórą wrażliwą, rodzice małych dzieci oraz bardziej wyedukowani „plażowicze”. Warto uświadamiać pacjentom jakie korzyści niesie ze sobą rozsądne stosowanie ochrony anty-UV – zarówno w kontekście młodości skóry, jak i jej zdrowia. A także warto uświadomić, że dzięki takim dermokosmetykom, jak Pharmaceris S, ochrona przed słońcem jest również połączona z pielęgnacją. Bardzo ważna – dla wczesnego wykrycia i wyleczenia czerniaka – jest też regularna kontrola znamion.