Wartość leków sprzedawanych na receptę rośnie!21 maja 2013

-wartosc-lekow-sprzedawanych-na-recepte-rosnie

W porównaniu z zeszłym rokiem wartość sprzedaży leków na receptę wzrosła o blisko 13% – wynika z analiz IMS Health

 

Informacja o wzroście sprzedaży jest optymistyczna, ponieważ po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej w zeszłym roku obawiano się trwałego spadku sprzedaży leków na receptę. Dodatkowo z badań wynika, że poprawiła się także sprzedaż preparatów OTC. Rynek ten wzrósł o ponad 18% w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku.

 

Wytłumaczeń tego zjawiska jest kilka. Na pewno znaczenie dla poprawy sytuacji na rynku miała rekordowa liczba zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę notowana w tym roku. Polacy masowo, aż o 27% częściej niż w ubiegłym roku, kupowali środki na leczenie infekcji dróg oddechowych.

 

Zdaniem autorów raportu wzrosła też odpłatność za leki refundowane w porównaniu z rokiem 2011, czyli przed datą wprowadzenia ustawy refundacyjnej. Z wyliczeń wynika, że w I kwartale 2011 r. pacjenci dopłacali do ceny leku 37,9%. Obecnie współczynnik ten wzrósł do 40%.

W I kwartale 2012 r. na zakup leków refundowanych pacjenci wydali 150 mln zł, co stanowiło 16% całkowitych wydatków pacjenta na leki podlegające refundacji. W I kwartale 2013 r. kwota ta wzrosła do 220 mln zł i obecnie stanowi już 20 proc. całkowitych wydatków pacjenta na leki podlegające refundacji.

 

 

źródło: Dziennik Gazeta Prawna