Nowe badania dotyczące migreny28 maja 2013

-nowe-badania-dotyczace-migreny

Gdy duńscy naukowcy postanowili sprawdzić, co odpowiada za pojawianie się migreny, odkryli coś zaskakującego. Okazało się, że nagłe ataki bólu głowy mogą być wynikiem czegoś innego niż dotąd sądzono

Ludzie cierpiący na migreny często twierdzą, że podczas ataków mają wrażenie jakby coś rozsadzało im głowę od środka. Między innymi dlatego dotychczas uważano, że za migrenowe bóle głowy odpowiedzialne są naczynia krwionośne, które w pewnym momencie zaczynają nagle zwiększać swoją objętość i tym samym wywierają nacisk na mózg.

 

Grupa duńskich naukowców postanowiła to sprawdzić. W tym celu poddano badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) 19 kobiet. Kobiety badano w chwili, kiedy akurat cierpiały na migrenę. Ochotniczki chorowały na odmianę tego schorzenia, która jest ograniczona tylko do połowy mózgu. Dzięki temu podczas skanowania narządów naukowcy mogli od razu porównać bolące obszary z tymi zdrowymi.

W przeciwieństwie do tego, co sądzono dotychczas, odkryliśmy, że tętnice zewnątrzczaszkowe nie rozszerzają się wcale podczas ataków migreny. Natomiast tętnice wewnątrzczaszkowe rozszerzyły się tylko odrobinę po stronie, po której odczuwano ból” – powiedział Faisal Mohammad Amin, członek duńskiego zespołu.

Eksperyment ten może świadczyć o tym, że niekoniecznie to naczynia krwionośne są odpowiedzialne za migreny. Naukowcy twierdzą, że bóle te można wyjaśnić nagłym uwrażliwieniem się zakończeń nerwowych, które oplatają tętnice. Oznacza to, że dotychczas stosowane leki działają zupełnie inaczej, niż przypuszczano.

 

źródło: The Lancet