Ziołowe mieszanki – naturalna recepta na zdrowie w niestrawności30 kwietnia 2013

ziolowe-mieszanki-naturalna-recepta-na-zdrowie-w-niestrawnosci

Częstą przyczyną zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego jest zła dieta oraz nieregularne i w pośpiechu spożywane posiłki. Naturalne preparaty roślinne wspomagają zdrowie i stanowią dobrą ochronę organizmu przed tego typu schorzeniami.

Rola wątroby w procesie trawienia

Wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawienia. Jest to największy narząd układu trawiennego. Odpowiada za niezwykle istotne czynności naszego organizmu. Jest to narząd wielozadaniowy, pełniący jednocześnie funkcję gruczołu trawiennego, wydzielającego żółć i organu sterującego przemianą materii. Wątroba jest silnie związana z krwioobiegiem. Przepływa przez nią krew płynąca z przewodu pokarmowego. Transportuje wiele substancji zarówno odżywczych jak i toksycznych. Wątroba wytwarza około 1 litra żółci na dobę.

To właśnie kwasy żółciowe uczestniczą w rozkładaniu tłuszczów znajdujących się w pożywieniu. Tak więc wątroba ma bardzo ważny udział w procesach trawienia pokarmów.

Wątroba pełni takie zadania jak:

  • neutralizacja toksyn (na przykład alkoholu i innych używek),
  • zamiana aminokwasów z pożywienia w tłuszcze,
  • wytwarzanie i magazynowanie enzymów, np. heparyny,
  • produkcja żółci i wydzielanie jej do przewodów żółciowych,
  • metabolizm węglowodanów,
  • synteza cholesterolu i lipoprotein,
  • regulacja stężenia hormonów (np. aldosteronu, adrenaliny, estrogenów, insuliny).

 

Najczęstsze dolegliwości wątrobowe to: bóle, zaburzenia trawienia i kolki. Mogą być powodowane przez różne czynniki takie jak: tłuste i obfite jedzenie, nadmierne spożywanie alkoholu, a także przez wiele leków pozostawiających w wątrobie trwałe ślady i mikrouszkodzenia, które mogą zaburzać jej pracę. Ze względu na swoją detoksykacyjną funkcję, wątroba często narażona jest na zatrucia, a także infekcje wirusowe i bakteryjne.

Aby wspomóc pacjentów cierpiących na powyższe schorzenia i złagodzić dolegliwości, takie jak niestrawność oraz niedostateczne wydzielanie enzymów trawiennych, można polecać pacjentom przyjmowanie ziół i mieszanek ziołowych. Stosowanie opisanej poniżej kompozycji ziół przyniesie ulgę w niestrawności oraz dolegliwościach związanych z niedostatecznym wydzielaniem żółci.

Karczoch (Cynara scolymus)

Posiada działanie żółciopędne, rozkurczowe i moczopędne. Ułatwia metabolizowanie związków cukrowych. Wpływa korzystnie na poziom związków tłuszczowych i cholesterolu we krwi. Jest bogaty w błonnik oraz sole mineralne. Liście karczochów posiadają duże ilości kwasów fenolowych m.in. kwas kawowy, pochodne kwasów mono- oraz dikawoilochinowego. Do tej ostatniej grupy należy kwas 1,3-dikawoilochinowy, który jest prekursorem do powstania (w trakcie procesu ekstrakcji) cynaryny. Ponadto w substancji roślinnej obecne są laktony seskwiterpenowe (cyanopikryna), flawonoidy (cynarozyd, skolymozyd), triterpeny (taraksasterol), związki mineralne oraz kwasy organiczne. Karczochy posiadają w swoim składzie: około 3% cukrów, 3% białka, tłuszcz i witaminę C. Wartość odżywcza karczochów nie jest zbyt duża. Są one cenione głównie ze względu na zawartość cukru – inuliny.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Poprzez swój bogaty skład pobudza czynności trawienne układu pokarmowego, poprawia apetyt i jest środkiem żółciopędnym oraz wiatropędnym. Ma zastosowanie w stanach spastycznych przewodu pokarmowego, chorobach wątroby i dróg żółciowych m.in. w kamicy żółciowej. Obserwacje terapeutyczne potwierdziły również jej skuteczność w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Ma właściwości dezynfekujące i lekko znieczulające.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Ta miododajna roślina ma działanie żółciopędne, przeczyszczające, nieznacznie moczopędne oraz pobudza apetyt. Występują w nim: związki gorzkie (taraksacyna), alkohole trójterpenowe, cukry, inulina, związki kauczukowe, garbniki, żywice, śluzy. Najczęściej stosowana jest w: zaburzeniach trawienia, wzdęciach oraz braku apetytu. Mniszek pomocniczo może być stosowany w kamicy wątrobowej, zaburzeniach wydzielania żółci i chorobach pęcherza moczowego.

Krwawnik (Achillea millefolium)

Wykazuje działanie tamujące krwawienia, przeciwskurczowe, wiatropędne oraz przeciwzapalne. Zawiera olejki lotne, flawonoidy, gorzki glikozyd (achilleinę), garbniki, cholinę. Jest bogatym źródłem soli mineralnych. Zastosowanie – tamowanie niewielkich krwawień z przewodu pokarmowego, pobudzanie apetytu, redukcja wzdęć, odbijania i zaparć. Ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Dziurawiec (Hypericum perforatum)

Stosowany w stanach zapalnych i spastycznych dróg żółciowych, kamicy żółciowej. Olejki i garbniki działają przeciwzapalnie i ściągająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego.