Ziołowe Mieszanki – naturalna recepta na zdrowie w dolegliwościach trawiennych18 kwietnia 2013

ziolowe-mieszanki-naturalna-recepta-na-zdrowie-w-dolegliwosciach-trawiennych

We współczesnym świecie – pełnym stresu, pośpiechu i złych nawyków żywieniowych – niepokojąco szybko rośnie liczba ludzi cierpiących na przeróżne dolegliwości. Jednocześnie zmienia się nasze podejście do dbania o zdrowie. Coraz chętniej uzupełniamy farmakoterapię metodami naturalnymi.

Ziołolecznictwo daje nam mnóstwo możliwości doboru właściwej rośliny leczniczej do konkretnego schorzenia. Co istotne, współczesna medycyna i ziołolecznictwo absolutnie się nie wykluczają. Przeciwnie! Odpowiednio stosowane będą się świetnie uzupełniać.

W niniejszej nowej serii artykułów poświęconej mieszankom ziołowym zostaną opisane najczęściej występujące schorzenia, m.in. dolegliwości układu pokarmowego, moczowego, oddechowego oraz zioła, które wówczas możemy zastosować, zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce. Warto pamiętać, że uzyskanie pomyślnych wyników w terapii ziołami zależy od dobrej znajomości ich działania oraz odpowiedniego dawkowania.

Jeżeli przyjmujemy stałe leki, warto skonsultować z lekarzem stosowanie danego preparatu ziołowego, aby wykluczyć ewentualne interakcje i działania niepożądane.

Dolegliwości trawienne

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są dosyć powszechne. Najczęstszą ich przyczyną są błędy dietetyczne. Przedłużające się występowanie takich objawów jak zgaga, wzdęcia czy bóle żołądka wymaga konsultacji z lekarzem. Mogą być one bowiem objawami poważniejszych schorzeń, takich jak choroba wrzodowa żołądka czy też przewlekły nieżyt żołądka i jelit.

Leki ziołowe

Przy dolegliwościach układu trawiennego warto stosować zioła jednorodne lub gotowe mieszanki, które odpowiednio łączą działanie poszczególnych ziół np. przeciwzapalne (rumianek, mięta) z działaniem osłonowym na błony śluzowe żołądka i jelit (korzeń prawoślazu). Taka gotowa kompozycja jest też wygodna dla pacjenta, który stosuje jeden preparat, zamiast trzech. Przeanalizujmy, dlaczego kompozycja tych trzech ziół, tj. rumianku, mięty oraz korzenia prawoślazu sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości przewodu pokarmowego.

Rumianek – działa rozkurczowo

Rumian szlachetny (Chamaemelum nobile) – potocznie rumianek jest bardzo dobrze znany i mocno rozpowszechniony.

Współczesna medycyna potwierdza właściwości lecznicze rumianku, który ma szerokie spektrum działania. Zasadniczym elementem składowym olejków eterycznych występujących w kwiatach rumianku są azuleny. Ich właściwości pozwalają im na działania przeciwzapalne, antyuczuleniowe i bakteriobójcze.

Rumianek sprawdza się w łagodzeniu stanów spastycznych jamy brzusznej, wzdęć – w tym kolki u niemowląt oraz łagodnych bólów brzucha wywołanych zaburzeniami motorycznymi.

Prawoślaz lekarski – łagodzi podrażnienia

Inaczej Althaea officinalis – jest rośliną znaną od najdawniejszych czasów, opisywaną już przez Hipokratesa. Korzenie i liście prawoślazu zawierają śluz roślinny, który gęstnieje w wodzie. Dzięki temu prawoślaz ma działanie przeciwzapalne i powlekające. Stosowany jest w nieżytach żołądka, biegunkach i zaparciach, przy podrażnieniach ciałami obcymi, jak i substancjami chemicznymi. Może być także stosowany zewnętrznie – używany jest do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych i owrzodzeniach dziąseł, w oparzeniach substancjami gorącymi lub żrącymi.

Mięta – pomaga w niestrawności

W dolegliwościach trawiennych świetnie sprawdza się ceniona od niepamiętnych czasów mięta (Mentha). Wiele jej odmian uprawiano w Europie już w IX w. Najpopularniejsza odmiana to mięta pieprzowa (M.piperita), która jest ogrodowym mieszańcem. Liście mięty zawierają w sobie bogactwo aromatycznych i pożytecznych składników, m.in. olejek lotny, kwas askorbinowy, karoten, rutyna, apigenina, betaina, kwas oleanowy i ursulowy. Roślina zawiera również witaminę A, żelazo, wapń, potas, magnez.

Napar z mięty pobudza czynności trawienne żołądka, poprawiając apetyt. Jest ponadto środkiemwiatropędnym i żółciopędnym. Ma zastosowanie w stanach spastycznych przewodu pokarmowego, chorobach wątroby i dróg żółciowych, m.in. w kamicy żółciowej. Obserwacje terapeutyczne potwierdziły również jej skuteczność w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Ma ponadto właściwości dezynfekujące i lekko znieczulające.