Naukowcy uspokajają rodziców niejadków4 kwietnia 2013

-naukowcy-uspokajaja-rodzicow-niejadkow-1

Dzieci, które po narodzinach wolno przybierają na wadze, zazwyczaj doganiają swoich rówieśników około 13. roku życia – podaje BBC

 

Serwis przytacza artykuł opublikowany w czasopiśmie Pediatrics przez brytyjskich naukowców. Wyniki badań mają uspokoić rodziców, których dzieci nie przybierają na wadze adekwatnie do wieku.

Uczeni przyjrzeli się danym dotyczącym 11,5 tys. dzieci urodzonych w Bristolu w 1990 r. Okazało się, że 507 maluchów, u których stwierdzono bardzo niski przyrost masy w ciągu pierwszych ośmiu tygodni życia, odzyskiwały ją dość szybko i doganiały rówieśników w wieku ok. dwóch lat. Kolejne 480 dzieci, które do siódmego roku życia nadal nie przybierały na wadze, odzyskiwało wymagany ciężar ciała nagle, w wieku 13 lat. Uczeni ostrzegają również rodziców przed niewłaściwym karmieniem maluchów.

Zwyczaje żywieniowe w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka określają przyszły przyrost masy ciała, więc przyswajanie zbyt wielu kalorii w dzieciństwie może prowadzić do otyłości w późniejszym okresie.

 

źródło: BBC