Dzięki wczesnej terapii wyleczono dziecko z HIV10 kwietnia 2013

-dzieki-wczesnej-terapii-wyleczono-dziecko-z-hiv

Dzięki wczesnej terapii najwyraźniej udało się wyleczyć dziecko, które urodziło się z wirusem HIV – poinformowali amerykańscy naukowcy. To drugi taki przypadek na świecie

 

Dziewczynka ze stanu Missisipi, która obecnie ma 2,5 roku, od ponad roku nie zażywa lekarstw i nic nie wskazuje na nawrót choroby. Nie ma żadnych gwarancji, że dziecko będzie zdrowe, jednak jeśli tak by się stało, byłby to drugi przypadek na świecie. Jak dotąd skomplikowane testy medyczne wykazały jedynie nieznaczne ślady materiału genetycznego wirusa w jej ciele. Wyniki pracy grupy naukowców przedstawiła podczas konferencji w Atlancie dr Deborah Persaud, wirusolog z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

W przypadku dziewczynki z Missisipi lekarze przeprowadzili wcześniejszą i silniejszą terapię zaczynając już w 30 godz. po urodzeniu, zanim jeszcze testy potwierdziły, że dziecko jest zarażone a nie jedynie zagrożone wirusem. Drugi pacjent, o którym uważa się, że udało się go wyleczyć z AIDS, przeszedł bardziej ryzykowny rodzaj leczenia – poddano go przeszczepowi szpiku od osoby naturalnie odpornej na HIV. Od pięciu lat nie zaobserwowano u niego nawrotu choroby.

 

 

źródło: Gazeta.pl